EGS Kaç Metreden Görüyor?

EGS Kaç Metreden Görüyor?

Türkiye’de araç sayısı çoğalıp otomobil teknolojileri yükseldikçe artık hız ister istemez daha da kaçınılmaz olmaya başladı. Çünkü otomobillerin kadrajları artık düşük hızları kaldırmayacak kadar hassas. Dolayısıyla insanlar otomobillerinde giderken neredeyse kaç kilometre hızla gittiklerinin bile farkına varmıyorlar. Durum bu şekilde olunca da ister istemez bir takım önlemleri almakta yine belediyeler ve emniyete düşüyor. İçişleri bakanlığı her ilde farklı hız kilometreleri belirleyerek yollarda uygulama yapıyor. Buna göre bir yolda 110 km hızla giderken başka bir yolda 50 km’ye kadar düşmeniz gerekebiliyor. Bu düzenlemeler ise yolun durumuna ve yaya trafiğine göre belli bir istatistiksel araştırmalar neticesinde yapılıyor. 

Hız sınırı belirlenmiş olan ve hassas olarak kabul edilen bölgelerde ise radar ya da EGS yani elektronik geçiş sistemleriyle sürücüler izlenmeye alınıyorlar. EGS kendi kendine kontrol edebildiği için bilgisayarlı sistemle çalışıyor ve belli bir hıza odaklanıyor. Örneğin EGS’li bir yolda 70 km hız konulabilir. Burada hızın derecesi ise daha öncesinde size tabelalarla bilgilendiriliyor. EGS’nin amacı sürücüyü tuzağa düşürmek ve para cezası kesmek değildir. Bir uyarı ve önlem aracı olarak kabul edilen bu sistem özellikle kilit noktalara yani merkezi noktalara konularak işleyişin daha da dikkatli olmasını sağlıyor. En ufak bir hız ihlalinde ise EGS devreye girerek sürücünün fotoğrafını çekip cezasını kesiyor. 

Türkiye’de son yapılan düzenlemeler neticesinde hız sınırı ihlalinde uygulanacak olan cezalara baktığımız zaman ciddi ölçüde olduğunu da görebiliyoruz. EGS teknoloji bu kadar gelişmiş ve hassas olunca sürücülerde ister istemez acaba EGS kaç metre geriden görebiliyor sorusunu sormaya başlıyor. Bu işin teknik boyutudur ve burada radarların mesafesinin 50 metreden başlayarak 1000 metreye kadar görebilme özelliğine sahip olduklarını belirtelim. Dolayısıyla siz hızlı bir şekilde EGS kamerasının gördüğü açıya girerseniz bu 1000 metrede olsa siz direk görerek ceza kesiyor.

Hız Sınırını Biraz Geçmek Cezalı mıdır?

Karayolunda her hız sınırının geçilmesinin bir cezası vardır. Ancak bu ceza % 10’luk dilimi geçtiğiniz zaman işler. Örneğin siz aracınızla 90’la girmeniz gereken yere 98’le girdiğiniz zaman bu %10’luk aşım dilimi içerisinde olacağından dolayı cezai işlem uygulanmaz. Ancak % 10’luk dilimi geçtiğiniz zaman ceza yersiniz. Üstelik %11’den %30’a kadar farklı oradan sonrasında ise farklı cezalarla karşılaşırsınız.

05 Nisan 2019
635 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al