Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Araç Boya Korumanın Faydaları

Araç Boya Korumanın Faydaları

Araç koruma her marka ve modele yapılabilecek olan bir işlemdir. Özellikle de yeni araçlarda boyanın orijinalliğinin korunması için yapılır ve çok fazla kişi tarafından tercih edilir. Bu makalemizde yapılacak olan araç boya korumanın faydaları hakkında siz değerli takipçilerimize bir bilgilendirme yapalım istedik.

Çizik Giderme ya da Pasta İşlemi Nedir?

Metelik boyalı araçlarda boya üzerinde vernik vardır. Yani aracın rengini veren boya tabakasının üzerine bir vernik atılır. Opak renklerdeki araçlarda ise vernik boyanın içerisine katılır. Dolayısıyla her iki araçta parlaklığını bu şekilde kazanmış olur. Örneğin evinizin parkelerini düşünebilirsiniz. Parkeler çizildiğinde üzerine vernik ve sistre yaptırırsınız ve çizikler yok olur. Ancak bu işlem sırasında parkenizin üzerinde bir katman olur ve her yer toz içerisinde kalır. Eski model araçlarda gördüğünüz boya yanıkları ise boyanın solması yani bu vernik tabakasının zaman içerisinde incelerek yok olmasıdır. Boyanın parlaklığını vernik verir ve aracınız bu şekilde parlak durur.  Eğer aracınızdaki çizikler tırnağınıza takılacak şekildeyse o zaman hiç uğraşmayın çünkü bu çiziklerin yok olması mümkün değildir.

Cila ve Boya Koruma Arasında ki Fark:

Cilalama işlemi boyanın korunmasıdır ancak boya koruma için kullanılan malzemeler daha niteliksizdir. Cilalamadan sonra aracınız parlar ancak bu parlaklık muhtemelen 1 yıl sürer. Cila aracın üzerinde fazla durmaz boya koruma ise aracın boyasına yapılır ve kalitesine göre uzun süre boyunca dayanır. Cila veya araç boya korumasının araca hiçbir zararı yoktur. Yeni pasta gibi aracın üzerindeki boyayı almaz. Tam tersi parkelerde örnek verdiğimiz gibi aracın üzerine boya katmanı koyar.

Boya koruma kendi başınıza yapabileceğiniz bir işlem değildir. Özel aletlerde ve temiz ortamda yapılmalıdır. Asla elinizle yapmamanız gerekiyor aksi takdirde yediremezsiniz. Kendiniz yaptığınızda aracın boyasının üzerinde dalgalanma oluşturursunuz ve bunu güneşin altında daha net görürsünüz.

Boya koruma araçta zaman kazandırır. Aracınız daha parlak, daha temiz ve boyası düzgün kalır. Özellikle kuş pislikleri ve ağaçlardan düşen şıralar konusunda aracınızın boyası korunmuş olacaktır. Aracınızı yıkadığınızda ise daha parlak bir görünüm sağlamış olursunuz.

08 Ekim 2019
139 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al