Araçlarda Kış Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Araçlarda Kış Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Eğer kışa girmeden önce otomobilinizin kışlık bakımlarını yaptırmak istiyorsanız aşağıda bahsedeceğim hususları dikkatlice takip etmenizi öneriyorum. Araçlarda kış bakımı güvenli bir sürüş için çok önemlidir ve sizi pek çok risklerden de korur.

Havaların soğumasıyla birlikte sürücülerin dikkat edecekleri ilk kural lastikleridir. Çünkü yazın kullanmış olduğunuz lastiklerin özellikleri belli bir derecenin altına inildiğinde kaybolacak ve bu da sürüş için bir takım riskleri beraberinde getirecektir

KIŞLIK LASTİKLER

Türkiye’de 1 Aralık’tan itibaren kışlık lastik kullanımı zorunlu olan bir uygulamadır. Kış lastiklerinin özellikleri daha derin dişleri ve yağışlı havalarda yol tutuşlarının daha iyi olmasıdır. Kışlık lastik alırken ise yapılan bazı hatalar vardır. Örneğin 2 lastiği değiştirmek gibi ancak önemli olan konu kışlık ya da yazlık lastiklere geçerken mutlaka dördünün aynı anda değiştirilmesi gerekir. Bu sayede aracınızdaki denge ve çekiş problemlerini düşürmüş olursunuz.

ANTİFİRİZİ KONTROL EDİN

Araçların her ne kadar yakıta ihtiyaçları varsa aynı şekilde suya da ihtiyaçları vardır. Aracınızdaki suyun donmamasını istiyorsanız mutlaka antifirizi olması gereken değerlerde kullanmalısınız. Sıfırın altına düşen bir hava sıcaklığında suyun donması demek aracınızın motorunun da zarar görmesi demektir. 

CAM SUYU VE SİLECEKLER

Kışın sürücüleri endişelendiren hususlardan birisi de görüş mesafesinin düşük olmasıdır. Olumsuz hava koşullarında aracınızı kullandığınızı unutmamalısınız bunun için camlarınızın sürekli temiz olması ve sileceklerinizin çalışır vaziyette ve iyi olması gerekir. Yazın çok fazla kullanma ihtiyacı duymadığınız sileceklerinizi kışa girerken mutlaka gözden geçirin özelliğini kaybetmişse mutlaka değiştirin. Cam suyunuzu sıradan su koymak yerine mutlaka antifirizli cam suyu kullanmayı tercih edin bu sayede suyun donmasının da önüne geçmiş olursunuz.

FAR AYARI

Kışın havalar yaz aylarına göre daha erken kararır dolayısıyla zamanın büyük bir bölümünün karanlıkta geçtiği bu dönemde mutlaka aracınızın far ayarlarını yaptırmalısınız. Kışın farlarınızın sürekli tozlanacağını ve kirleneceğini düşündüğümüzde mutlaka temizliğini her gün yapmalısınız.

YAĞ VE FİTRELER

Otomobiller için önemli bir konu yağ ve filtrelerdir. Aracınızın kışlık bakımlarını yaptırırken zamanı gelmiş olan yağ ve filtrelerini mutlaka değiştirin. Bu sayede hem motorun performansını artırırsınız hem de aracınızın zarar görmesini önlemiş olursunuz.

19 Eylül 2019
268 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al