Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Trafik Cezası Ödemeleri ve Sorgulamaları Nasıl Yapılır?

Trafik Cezası Ödemeleri ve Sorgulamaları Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık çoğu işimizin internet üzerinden hiç zorlanmadan yapabiliyoruz. Trafik cezaları ve buna benzer gelişmeleri de dilerseniz internet üzerinden takip edebilirsiniz.

Çeşitli nedenlerden dolayı trafik cezası almış olabilirsiniz bunların zamanında ödenmesi adına belli aralıklara cezalarını kontrol etmeli ve süresi geçmeden ödemesini yapmalısınız. Trafik cezalarınızı zamanında ödemediğiniz takdirde gecikme cezası ile karşılaşırsınız. Trafik borcunuzun olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız hiç vergi dairesine ya da emniyet müdürlüğüne gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden sorgulatabilirsiniz. Bunun için çok sayıda seçenekler vardır EGM sitesinden ya e-devlet sitesi üzerinden trafik cezası sorgulaması yapılmaktadır.

Bunlar dışında çalışmakta olduğunuz bankanın web sitesinden ya da direk trafik cezası sorgulaması yapan siteler üzerinden çok pratik bir şekilde cezanızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu cezaları zamanında ödemek istiyorsanız yine aynı siteler üzerinden ödeme seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Sanal olarak EGM, gelir idaresi başkanlığı, çalışmakta olduğunuz bankanın web sitesi ve trafik cezası ödeme siteleri üzerinden online bir şekilde ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden ödeme yapmanız için kredi kartınızın ya da banka hesabınızın olması gerekir.

Online ödemeler konusunda sıkıntı yaşıyorsanız ve nasıl yapılacağını bilmiyorsanız o zaman direk emniyet genel müdürlüğü ya da gelir idaresi başkanlığına elden ödeme yapabilirsiniz. Trafik cezası ödemelerini 15 gün içerisinde yaparsanız yüzde 25 indirim hakkı kazanırsınız. Eğer bir ay içinde ödemezseniz de her ay için yüzde beş cezalı ödemek zorunda kalırsınız.

Trafik Cezalarına İtiraz Nasıl Edilir?

Trafik cezasını sorgulama sonrasında sizin olmadığına ya da size haksız yere ceza kesildiğine inanıyorsanız o zaman itiraz sureci de açıktır. Bunun için cezanın şekline uygun olarak itirazda bulunabilirsiniz. Eğer ceza adınıza kesilmiş ancak ceza 10 gün içinde size gönderilmemiş ise o zaman Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz edebilme hakkınız bulunmaktadır.

Ceza doğrudan yüzünüze karşı kesilmiş ise o zaman izleyeceğiniz yol daha farklıdır. Kesilen cezaya 15 gün içerisinde itiraz etmeniz gerekiyor. Ceza plakaya uygulanmışsa o zaman itirazınızı size tebliğin yapıldığı günden itibaren 10 gün içerisinde yapmalısınız.

Trafik cezalarıyla karşılaşmamak için kurallara uymanız gerektiği gibi zaman zaman cezanız ile ilgili sorgulamanızı da yapmanız gerekir.

22 Mart 2020
9 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al