Hamilelikte Sakınmanız Gereken Önemli Şeyler

Hamilelikte Sakınmanız Gereken Önemli Şeyler

Hamilelik yoğun bir zamandır. En iyi dilekleriyle arayan ya da ziyaret eden tüm arkadaşlar ve misafirler derken bazı şeyleri gözden kaçırmanız normaldir. Yüzeysel olarak önemsiz görünebilecek, ancak size ve bebeklerinizin sağlığına potansiyel olarak zarar verebilecek bazı şeyler vardır. Bu nedenle, hamileliğiniz sırasında asla ani bir komplikasyonla karşılaşmadığınızdan emin olmak için kesinlikle kaçınmanız gereken birkaç şey var:

İlaçlar

Ağrı kesiciler gibi reçetesiz satılan ilaçlar zor bir gün geçirdikten sonra size yardımcı olabilir, ancak bu ilaçların bebek üzerinde bazı ciddi yan etkileri olabilir. Gelişmekte olan fetüs, bu ilaçların içerdiği kimyasallara olumsuz tepki verebilir ve ciddi sakatlıklara neden olabilir.

Aşağıdaki durumlarda hangi ilaçları alabileceğiniz konusunda doktorunuza kesinlikle danışmalısınız:

  • Ateş veya soğuktan hastalanmak
  • Şiddetli baş ağrıları var

Gıda Kaynaklı Hastalıklar

Yediğiniz her şeyin doğmamış bebeğinizin sağlığını da etkileyeceğini unutmamalısınız. Fetüsün büyümesi için kullandığı besinleri dengelemek için çok sayıda sağlıklı ve yağlı yiyecek yemeniz gerekse de, bazı yiyecekler gıda kaynaklı hastalıkları tetikleyerek yarardan çok zarar verebilir.

  • Keçi veya mavi peynir gibi pastörize edilmemiş peynirler
  • Pastörize edilmemiş süt,
  • Elma sirkesi,
  • Çiğ yumurta veya çiğ yumurta içeren yiyecekler,
  • Sosisli sandviç gibi çiğ, az pişmiş veya işlenmiş et,

Hayvanlar

Kediniz ailenizin bir üyesi olabilir ve ilk aldığınızdan beri sizinle yemek yiyor olabilir, ancak kedi kumu şimdilik evin dışında kalmalıdır. Enfeksiyon,

Kafein Alımı

Aşırı kafein tüketmenin potansiyel olarak düşüklere neden olduğu belirlenmiştir. İdeal olarak, kahve içmeyi bırakmanız gerekecek.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Sigara

Sigara içmek yanlıştır. Bebek, soluduğunuz tüm nikotin ve karbon monoksite de maruz kalıyor. Hamilelik sırasında sigara içmek bebekte korkutucu olumsuzluklara neden olabilir, örneğin: Doğum sırasında düşük vücut ağırlığı, astım ve diğer solunum problemleri gibi sayılabilir.

Alkol

Ağır bir içici olmayabilirsiniz, bir bardak bira içmenin sağlıklı olduğunu düşünebilirsin, ama yanıldığınızı asla göz ardı etmemelisiniz. Hamilelik sırasında alabileceğiniz alkol miktarı yoktur.  

Elbette bu kurallar, hamileliğinizi daha yeni planlıyor olsanız bile sizin için geçerlidir. Yine de, aldığınız önlemlerin sayısı ne olursa olsun, kısırlık gibi anne olmanızı engelleyen başka faktörlerinde var olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Bunun için anne olmak için ne kadar erken hareket ederseniz o kadar iyi olacaktır.

29 Ocak 2021
222 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al