ESP Nedir, Ne İşe Yarar?

ESP Nedir, Ne İşe Yarar?

Teknoloji günümüzde gelişiyor ve bu gelişme neticesinde de araçlarda farklı çözümler geliştirilebiliyor. Özellikle de güvenlik konusunda her zaman ilk sırada olmuş ve yeni çalışmalarda bu yönde şekilleniyor. ESP sisteminde aracın güvenli bir şekilde hareket etmesini sağlayan son derece kullanışlı bir sistemdir. ESP diğer ismiyle Elektronik Stabilite programının mantıklı şekilde seyir halinde gitmesiyle stabil bir şekilde hareket etmesine olanak tanır. 

Yani aracı savrulma ve sarsıntılara karşı korur normal seyrinde gitmesine yardımcı olur. Bu etkin sistem ilk olarak 1995 yılında Mercedes araçları için geliştirilmiştir sistemin çok etkili olması sonrasında hızlı bir şekilde yaygınlaştı. Bu sistem fren sistemiyle uyumlu bir şekilde çalışmaktadır olağanüstü durumlarda her bir teker sabit bir şekilde frenlenir ve aracın kontrolden çıkmasının önüne geçilir.

Her araçta merkezi kullanım sistemi bulunur ESP sistemi de bu merkez bağlı olarak hareket tekerleklerde bulunan sensörlerin merkezi sisteme yönlendirilmesiyle olağanüstü durumlarda anında devreye girer. Bilgilendirme üzerine işleyen istemde aracın hızı, yönü ve motoru kontrol altında tutulur bu işlemlerin hepsi saliseler içerisinde gerçekleşir. ESP sistemi fren sistemine komut gönderilmesini ifade eder bu sayede de aracın savrulması ya da yoldan çıkması engellenir. ESP sisteminde fren sistemi kontrollü olarak ayarlanır yüksek hız esnasında araç yoldan çıkacak olduğu zaman fren sistemi devreye girer ve aracın hızı sabitlenir.

Örneğin araç bir viraja olması gerektiğinden çok daha hızlı girerse bu durum tehlike arz edeceği için hemen devreye ESP sistemi girer ve frenlere komut göndererek aracı olması gereken hıza sabitler.

Tehlike anında aracın dış kısmında yer alan ön tekerleri frenlenir böylece daha güvenli bir yol tutuşu sağlanır.  

ESP’li Araçların Fiyatları

ESP yeni nesil araçların donanımını artırmak amacıyla geliştirilmiş olan bir sistem ve bu sistemin olduğu araçların fiyatları olmayan araçlara göre daha yüksektir. Eski model araçlarda olmayan bu donanım yeni araçların neredeyse tamamında mevcut. Bu da ister istemez sürüş güvenliğini artıran önemli bir faktörler arasında yer almaktadır.

HKsigorta.com’dan yaptıracağınız Ankara kasko sigortası sayesinde aracınızı güvenli hale dönüştürebilirsiniz.

23 Mayıs 2020
420 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al