Demans Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Demans Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Demans, bilişsel işlevlerin ve davranışsal yeteneklerinin, kişinin günlük yaşamına ve faaliyetlerine müdahale edecek ölçüde kaybıdır. Bu işlevler arasında hafıza, dil becerileri, görsel algı, problem çözme, kendini yönetme ve odaklanma ve dikkat etme yeteneği bulunur. Bazı demans hastaları duygularını kontrol edemezler ve kişilikleri değişebilir. Demansın şiddeti, kişinin işleyişini etkilemeye başladığı en hafif aşamadan, kişinin temel yaşam aktiviteleri için tamamen başkalarına bağımlı olması gereken en şiddetli aşamaya kadar değişir.

Beyindeki bir zamanlar sağlıklı olan sinir hücreleri çalışmayı bıraktığında, diğer beyin hücreleriyle bağlantılarını kaybettiğinde ve öldüğünde demans belirtileri ve semptomları ortaya çıkar. Herkes yaşlandıkça bazı nöronları kaybederken, bunama hastaları çok daha büyük kayıplar yaşarlar.

Demans, insanlar yaşlandıkça daha yaygın olmakla birlikte yaşlanmanın normal bir parçası değildir. Pek çok insan 90’lı yaşlarına ve sonrasına kadar herhangi bir bunama belirtisi olmadan yaşar.

Demansın nedenleri, meydana gelebilecek beyin değişikliklerinin türlerine bağlı olarak değişebilir. Alzheimer hastalığı, yaşlı yetişkinlerde bunamanın en yaygın nedenidir. İnsanların iki veya daha fazla demans türünün bir kombinasyonu olan karma demansa sahip olması yaygındır . Örneğin, bazı kişilerde hem Alzheimer hastalığı hem de vasküler demans vardır.

Demans Nasıl Teşhis Edilir?

Demansı teşhis etmek için, doktorlar önce bir kişinin anormal tiroid fonksiyonu, normal basınçlı hidrosefali veya bilişsel zorluklarla ilgili olabilecek bir vitamin eksikliği gibi altta yatan tedavi edilebilir bir duruma sahip olup olmadığını değerlendirir . Bazı nedenler tedavi edilebildiği için semptomların erken tespiti önemlidir. Çoğu durumda, bir kişinin sahip olduğu spesifik demans türü, kişi ölünceye ve beyin incelenene kadar doğrulanamayabilir.

Demans için tıbbi bir değerlendirme şöyledir.

Bir kişinin tıbbi ve aile öyküsü hakkındaki tipik sorular, bunamanın ailede olup olmadığını, semptomların nasıl ve ne zaman başladığını, davranış ve kişilikteki değişiklikleri ve kişinin semptomlara neden olabilecek veya kötüleştirebilecek belirli ilaçları alıp almadığını sormayı içerebilir.

Kan basıncını ve diğer yaşamsal belirtileri ölçmek, doktorların bunamaya neden olabilecek veya bununla birlikte oluşabilecek durumları tespit etmesine yardımcı olabilir.

Hksigorta.com’dan Ankara özel sağlık sigortası teklifinizi almayı unutmayın.

25 Kasım 2020
299 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al