Ölen Kişinin Kredisi İçin Sigorta Yapılmazsa Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredisi İçin Sigorta Yapılmazsa Ne Olur?

Bankacılık sektörü içerisinde her geçen gün yeni düzenlemeler getirildiği biliniyor. Bu anlamda yeni yapılan düzenleme sonrasında kendilerine hayat kredisi yapılmasını istemeyen kredi sahibinden bir formu imzalaması isteniyor. Bunun nedeni ise ölen kişinin yakınlarının bankaya dava açarak hak talep etmemeleri içindir. Normal durumlarda her banka kredi teminatını sağlama almak adına kredi riski kadar hayat sigortası ya da ferdi kaza sigortası poliçesi hazırlar. İşte yukarıdaki form imzalatılmadığı zamanda vefat eden kişinin yakınları bankaya dava açarak neden hayat sigortası yapmadığını sorar dolayısıyla da büyük ihtimalle dava onların lehine sonuçlanacaktır.  İşte bu durumda bankanın elinde bu şekilde bir imzalı form olması bankayı da aklayan durum arasında gösteriliyor. Dolayısıyla bir dava açılmış olsa bile sonuçsuz kalacaktır. Ancak ölen bir kredi çeken yakınız var ve sigorta yaptırmamışsa o zaman bir avukat tutmanızı öneririz.

Eğer ki ölen kişinin sigortası var ancak sigorta şirketi bankaya olan borcu ödemiyorsa bu durumda aşağıdaki yol izlenebilir.

  • Ferdi Kaza poliçesi yapıldı ise sadece kaza hallerinde ödeme yapıldığı için.
  • Yıllık Hayat sigortası yapılıp yenilemesi atlandığı için
  • Uzun süreli Hayat Sigortasında şüpheli ölümler sonrasında gerekli araştırmanın yapılması uzun sürdüğünden dolayı ödemeler gecikmiş olabilir.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Banka’ya gidip mirasçı olduğunuz için krediye ait olan sözleşmeleri inceleyebilir ve kontrol edebilirsiniz. Böyle bir hakkınız vardır.

Sigorta Ölüm Halinde Borçlarınızı Karşılar mı?

Bankalar işlerini sağlama alabilmek adına her türlü alternatifi düşünür. Bu nedenle bankadan kredi çeken bir müşteri mutlaka hayat kredisi yaptırmak zorundadır. Hayat kredisi yapılmış olduğunda ise sigortalı kişi hayatını kaybederse bu durumda sigorta devreye girer ve bu zamana kadar ödenen borçların dışında gelecekte ödemesi gereken borçların da affı sağlanmış olur. Amaç ise hayatını kaybeden kişinin ailesine maddi anlamda külfet oluşturmamaktır. Hayatta olan kişiler ölen kişilerin borçlarını üstlenmek zorunda kalmaz. Elbette burada hayat sigortası yaptırıp yaptırmamakta önemlidir. Bu nedenle her ne kadar kredi çekilirken kesinti insanın canını sıkıyor olsa da olası ihtimaller doğrultusunda da sevdiklerini korumak için önemlidir.

Hksigorta.com’dan Ankara özel sağlık sigortası teklifinizi mutlaka alın.

23 Temmuz 2020
311 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al