Deri Alerjisi Nedir?

Döküntüler birçok şekilde olabilir ve yaygın nedenler arasında kontakt dermatit, bedensel enfeksiyonlar ve ilaç almaya karşı alerjik reaksiyonlar bulunur. Kuru, nemli, engebeli, pürüzsüz, çatlak veya kabarık olabilirler; acı verebilir, kaşınabilir ve hatta renk değiştirebilirler.

Bazı döküntüler tedaviye ihtiyaç duymayabilir ve kendiliğinden düzelir, bazıları evde tedavi edilebilir; bazıları daha ciddi bir şeyin işareti olabilir.

Deri alerjisinin Yaygın Sebepleri

Alerjiler ve hastalıkların, reaksiyonlar ve ilaçlar dahil olmak üzere bir dizi potansiyel kızarıklık nedeni vardır. Bakteriyel, fungal, viral veya paraziter enfeksiyonlardan da kaynaklanabilirler.

Kontakt Dermatit

Döküntülerin en yaygın nedenlerinden biri olan kontakt dermatit, cildin dokunduğu bir şeye tepki göstermesi durumunda ortaya çıkar. Cilt kırmızı ve iltihaplı hale gelebilir ve kızarıklık ağlamaklı ve ağrılı olma eğilimindedir.

  • Giysilerdeki boyalar
  • Güzellik ürünleri
  • Zehirli sarmaşık ve sumak gibi zehirli bitkiler
  • Lateks veya kauçuk gibi kimyasallar

İlaçlar

Bazı ilaçlar bazı kişilerde kızarıklığa neden olabilir; bu bir yan etki veya alerjik bir reaksiyon olabilir. Ayrıca, bazı antibiyotikler de dahil olmak üzere bazı ilaçlar ışığa duyarlılığa neden olur – kişiyi güneş ışığına daha duyarlı hale getirir. Işığa duyarlılık reaksiyonu güneş yanığına benzer.

Enfeksiyonlar

Bakteri, virüs veya mantar enfeksiyonları da kızarıklığa neden olabilir. Bu döküntüler, enfeksiyonun türüne bağlı olarak değişecektir. Örneğin, yaygın bir mantar enfeksiyonu, genellikle deri kıvrımlarında görülen kaşıntılı bir döküntüye neden olur.

Hksigorta.com’dan Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teklifi alabilirsiniz.

Otoimmün Koşullar

Otoimmün durum, bir kişinin bağışıklık sisteminin sağlıklı dokuya saldırması başladığında oluşur. Bazıları döküntülere neden olabilen birçok otoimmün hastalık vardır. Örneğin lupus , deri de dahil olmak üzere bir dizi vücut sistemini etkileyen bir durumdur. Yüzde kelebek şeklinde bir kızarıklık oluşturur. Enfeksiyon riskini azaltmak için kaşınmaktan kaçının. Döküntü hafif ağrıya neden oluyorsa, asetaminofen veya ibuprofen yararlı olabilir, ancak bunlar uzun vadeli bir çözüm değildir – kızarıklığın nedenini tedavi etmeyeceklerdir.

Herhangi bir ilaç almadan önce bir doktorla konuşmak önemlidir. Ürünün uygun olduğundan emin olmak için tezgahta veya çevrimiçi ürünler satın almadan önce markaları karşılaştırın.

17 Mart 2021
273 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al