HGS Nedir?

HGS yani hızlı geçiş sistemi otomobillerin daha konforlu ve güvenli bir şekilde gidebilmeleri için istemeleri halinde paralı yollara geçiş yapabilmeleri sağlayan bir sistemdir. HGS otomobilin ön camına yapıştırılan bir etiketle tanımlanmış olduğu gibi aynı zamanda plakaya işletilerek de kullanılabilir. Türkiye son dönemlerde ulaşım konusunda güçlü yatırımlar yapmış köprü ve otoyol ağlarını genişletmiştir. Ancak bazı yollar vardır ki bu yollara girebilmek için belli bir miktar ücret ödemek zorunda olursunuz. HGS bu ücretin otomobilinizden otomatik olarak düşmesine yardımcı olan ve bu sayede otoyolda trafiğin sıkışmamasını sağlayan bir sistem ve bu yolda girerken aracınızda HGS’niz tanımlı değilse o zaman bir takım cezai işlemle karşı karşıya kalırsınız. Bu yolların sürücülere sağladığı en önemli avantaj ise konfor ve hızdır.  Otoyollar genelde şehrin dışından dolandığından dolayı şehirlerarası yolculuklarda bir şehrin içerisine girmeden çıkabilir ve bu sayede de zaman kaybını ortadan kaldırabilirsiniz.

HGS Hakkında Bilgi

Tanım olarak yukarıda da bahsettiğimiz gibi sistemin amacı tamamen hızlı ulaşım demektir. Karayolları ve PTT işbirliği ile hazırlanmış olan bu sistemler sayesinde daha hızlı bir şekilde seyehat gerçekleştirilmiş olacaktır. Türkiye HGS sistemine 2012 yılından itibaren giriş yaptı. Daha öncesinde kullanılan sistem ise KGS yani kartlı geçiş sistemiydi bu uygulamadan vazgeçilmesinin ve sistemin daha da otomatik hale getirilmesinin en önemli nedenleri otoyol giriş ve çıkışlarında yaşanan kuyruklardı. Dolayısıyla insanların konfor için tercih ettiği bu yol herkes tarafından talep görmeye başlayınca ister istemez burada da kuyruklar oluşmaya başlamıştı. HGS sistemi ise giriş ve çıkışlarda yaşanan bu sıkıntılı süreci ortadan kaldırmış oldu.

HGS Kartı ve Etiketi Nereden Alınır?

HGS etiketinizi PTT’lerden ya da banka şubelerinden alabiliyorsunuz. İlk kez aldığınızda aracınızın plakasının karta işlenebilmesi için ruhsatınızın yanınızda olması şartı var. Ruhsatınızla birlikte ilk yüklemede sizden etiket ücreti olarak 5 TL gibi fark alınıyor ve 50 TL’lik bakiyeyi bu etikete yükledikten sonra hemen kullanabiliyorsunuz. Sisteme tanıtmak vs. gibi bir durum olmadığından dolayı alıp aracınızın camına içeriden yapıştırdığınız takdirde direk olarak kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Ancak sistemdeki yeni düzenlemeyle birlikte artık etiketi cama yapıştırmanıza da gerek kalmıyor ve genelde size etiket verilmiyor.

05 Nisan 2019
677 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al