Debriyaj Sertleşmesi Neden Olur?

Debriyaj Sertleşmesi Neden Olur?

Debriyajda meydana gelen sertleşme sıkıntısı genelde eski araçların en sık karşılaştığı sorun gibi görülüyor olsa da pek çok araçta ortaya çıkabilen temel sorunlardan bir tanesidir. Debriyajın ana görevi motorla vites kutusunun arasındaki bağlantıyı kurabilmektir. Dolayısıyla ayağınızla debriyaj pedalına bastığınız zaman motorla vites arasındaki bağın kesilmesine neden olursunuz. Bunun için düz vites araçlarda debriyaj kullanımı olmazsa olmazlardandır. Debriyaj sayesinde aracın vitese geçişlerini kontrol edebileceğiniz gibi aynı zaman da aracınızı çalıştırma işlemlerinizi de kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat zaman içerisinde debriyajda bir takım sertleşmeler meydana gelebilecektir. Debriyajın sertliği 2 şekilde ortaya çıkabilir. Bunlardan en belirgin olanı aracınızı kullandıktan sonra başka bir araca binip kullandığınızda diğeri ise zaman içerisinde debriyajınızın sertleştiğini hissetmeniz.

Debriyaj Neden Sertleşir?

Debriyaj’daki sertleşmenin pek çok nedeni olabilir. Bu nedenle sertliğin nedenini öğrenebilmek ve doğru tespit etmek gerekiyor. Aracınızdaki bu sertliğin nedenini tespit edebilirseniz hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilirsiniz. Çünkü bu sorunun giderilebilmesinin önerisi farklıdır. Nedenlerini sıralayacak olursak şu şekilde sayabiliriz.

  • Debriyaj çatalının aşınması
  • Baskı şemsiyelerinin aşınması
  • Debriyaj telinin kopması ya da halatın paslanması
  • Debriyaj pedalını hareket ettiren milin paslanması

Debriyaj Sertleşmesine Çözüm Önerileri:

Debriyajınızdaki sorunun belirlenmesini sağladıktan sonra doğru çözüme ulaşmış olmak artık daha da kolay olacaktır. Eğer ki bu tespit çatalın aşınması ise bu durumda aşınan çatal bilyeyi zorlayacak ve dolayısıyla problem ondan kaynaklanacaktır. Ya da sorun baskı şemsiyesinin aşınması ise o zaman baskı balatanın hızlıca değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde aracınızı aniden yerinden kaldıramazsınız ve bu işlem zorunlu hale gelecektir. Aracı bu şekilde kullanıyor olmanın ise bir takım riskleri ve motora zararı olacaktır.

Debriyaj Teli Nasıl Değiştirilir?

Debriyajın telini hiçbir şekilde ezbere değiştirmemeniz gerekiyor. Debriyaj teli kendinden ayarlı ise bu durumda işlemi bir serviste yapmış olmanız gerekiyor. Aksi takdirde aracınıza zarar verebilirsiniz. Fakat aracınız otomatik vites değilse bu durumda vites telinizi kendiniz değiştirebilirsiniz.

Debriyaj araçlar için en önemli parçalardan bir tanesidir. Bunun içinde debriyajınızla ilgili bir sorunun meydana gelmesi halinde sorunun hızlıca çözümlenmesi aracınızı sürerken daha konforlu kullanım elde edebilirsiniz.

13 Ağustos 2019
512 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al