Otomobilde Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Otomobilde Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Otomobil sürücüleri için önemli bir konu olan yakıt tasarrufu cebinizden çıkan parayı azaltacağı için doğru adımları atabilmek gerekir. Bir sürücü aracından en iyi şekilde yararlanmak istiyorsa öncelikli olarak onu tanımalı ve daha sonrasında da uygun bir sürüş tekniği kullanarak otomobilini sürmelidir. Evet, her ehliyet sahibi yasal olarak otomobil kullanabilir ancak otomobili en iyi şekilde verim alabilecek ölçülerde kullanmak herkesin becerebileceği bir durum değildir. Bunun için tüm otomobiller için yakıt tüketimi önemli bir konudur.

Az öncede dediğimiz gibi aracınızın özelliklerini ve neler yapabileceğini biliyor olmanız beraberinde aracınızdan en iyi performansı almanızı sağlayacaktır. Bu da aracınızın zorlanacağı şeyleri yapmamanızı sağlar. Örneğin aracınızın motor gücü, vites aralığı bu noktada önemli bir faktördür.  Eğer aracınızı LPG’li değil de benzinli olarak kullanıyorsanız o zaman tasarruf sizi biraz daha ilgilendirecektir. Aracınızı tanıyor olmak yakıtını etkileyecek olan durumları tespit etmenizi sağlayacaktır. Bunu periyodik bakımlarla birlikte artık ciddi şekilde fark edersiniz.

Arabanızda klimanızı olabildiğince kullanmamaya gayret etmelisiniz. Klima sürüş sırasında yakıtın daha fazla olmasını sağlayacaktır. Aracınızın vites geçiş aralıkları 2000 devirde yapılması gerekir. Uzun yolda genelde insanlar yanlarına çok fazla eşya alırlar ve aracı tıka basa doldururlar. Ancak araç ağırlaştıkça bu aracın çekiş gücünü etkileyeceğinden dolayı daha fazla yakmasını sağlayacaktır.

Dur Kalklar

Bir otomobil şehir için daha çok yakar. Bunun nedeni ise yapılan dur kalklardır. Aracınızın debriyajına bastığınız zaman daha fazla benzin motora gönderileceği için aracınız daha fazla yakmaya başlayacaktır. Uzun yolda aracınızı genelde sabit bir vitesle kullandığınız için yakıt tasarrufu sağlamış olacaksınız.  Şehir içinde sürekli gaza basmak gereksiz yere hız denemesi yapmak ve öndeki araçla olan fren mesafesini korumamak aracın daha fazla yakmasına nedendir. Aşağıdaki diğer maddeler ise aracın daha fazla yakmasını tetikleyecek faktörlerdir.

  • Kısa mesafelerde araç kullanmaktan kaçının
  • Aracınızda ağırlıktan kaçının
  • Araç aerodinamiği
  • Araç içerisi camları açık ilerlemek
  • Lastik basınçlarının uygun olması
  • Klima gerekli olmadıkça kullanılmamalı
  • Araç bakımının yapılmış olması

HK sigorta olarak sizleri otomobillerde yakut tasarrufu sağlamanın bazı ipuçları konusunda bilgilendirmeye çalıştık.

29 Nisan 2019
498 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al