Hamilelikte Kanser

Kanser yaşamı tehdit etme eğiliminde olduğundan ve tedavideki gecikmeler başarılı tedavi olasılığını azaltabileceğinden, hamile olsun ya da olmasın aynı şekilde tedavi edilir. Olağan tedavilerden bazıları fetüse zarar verebilir. Bu nedenle, bazı kadınlar kürtaj yapmayı düşünebilir. Bununla birlikte, tedaviler bazen fetüse yönelik riskin azaltılması için zamanlanabilir.

Bazı kanserlerde hamilelik sırasında tedavi değiştirilebilir.

Rektum Kanseri

Rektum kanseri, tüm kanserin ortadan kaldırıldığından emin olmak için rahmin çıkarılmasını gerektirebilir. Bu gibi durumlarda gebeliğin 28. haftasına kadar sezaryenle doğum yapılabilir, böylece histerektomi yapılabilir ve agresif kanser tedavisine başlanabilir.

Rahim Ağzı Kanseri

Hamileliğin rahim ağzı kanserini kötüleştirdiği görülmemektedir. Hamile kadınlarda anormal Papanicolaou testi varsa, doktorlar serviksi binoküler büyütme lensi ile inceler. Kolposkopi fetüse zarar vermez veya hamileliği etkilemez. Doktorlar, kolposkopi yaparken genellikle mikroskop altında incelenmek üzere herhangi bir anormal doku örneğini alıp almayacaklarını belirlemelerine yardımcı olması için bir uzmana danışırlar ( biyopsi ). Gebe kadınlarda rahim ağzı biyopsisi rutin olarak yapılmaz, çünkü kanama ve erken doğum risktir.

Rahim ağzı kanseri çok erken bir aşamadaysa, tedavi genellikle doğum sonrasına ertelenir.

Hamileliğin erken döneminde daha ilerlemiş rahim ağzı kanseri tespit edilirse, genellikle gerektiğinde hemen tedavi edilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Gebelikte geç teşhis edilirse, doktorlar tedaviyi erteleme riskini açıklar, böylece kadınlar, fetüs doğacak kadar olgunlaşana kadar tedaviyi erteleyip ertelemeyeceklerine karar verebilirler. Ancak kanser ilerlemişse sezaryen doğum yapılır ve ardından histerektomi yapılır.

Diğer Jinekolojik Kanserler

Yumurtalık kanserinin hamilelik sırasında tespit edilmesi zordur. Acil tedavi gerektirebilir (her iki yumurtalıkların alınması).

Rahim kanseri (endometriyal kanser) veya fallop tüplerinin kanseri, hamilelik sırasında nadiren ortaya çıkar.

Meme Kanseri

Göğüsler büyüdüğü için hamilelikte meme kanserinin tespit edilmesi zordur. Herhangi bir yumru tespit edilirse, doktorlar bunu değerlendirir.

Lösemi ve Hodgkin Lenfoma

Hamilelik sırasında lösemi ve Hodgkin lenfoma nadirdir. Bu kanserleri tedavi etmek için tipik olarak kullanılan antikanser ilaçlar, düşük ve doğum kusurları riskini artırır. Lösemiler hızla ölümcül olabileceğinden, kadınlar fetüsün olgunlaşmasını beklemeden mümkün olan en kısa sürede tedavi edilir.

21 Nisan 2021
115 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al