Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Araç Kullanıcılarına Kış Tavsiyeleri

Araç Kullanıcılarına Kış Tavsiyeleri

Yazın sonuna girdik birkaç gün sonrasında artık havalar iyice soğuyacak. Bu durum özellikle sürücülerin üzerinde ciddi etkiler yaratıyor. Çünkü kışla birlikte havalar erken kararacak, görüş mesafesi düşecek ve yerler kaygan bir hal almaya başlayacak. Tüm bu faktörlere bir araya geldiğinde ise sürüş ister istemez tehlikeye giriyor. Kışın araç kullanırken dikkat etmenizin altını çizmek sanıyorum ki yanlış olmayacaktır. Trafikte istemediğiniz bir durumla karşı karşıya kalmamak için aşağıda size birkaç öneri sıralayalım istedik. Bu yalnızca otomobil sürücüleri için değil aynı zamanda motosiklet sürücülerini de kapsayan uyarılardır.

Camlarınız temiz olmalı

Kışın en çok şikayet edilen durum görüş mesafesinin düşmesidir. Özellikle yağışlı ve de güneşin erken batmış olduğu kışın bu mesafe giderek düşmeye başlayacak. Bu nedenle tüm araç sürücülerinin ve motosiklet kullanıcılarının mutlaka vizörlerinin temiz olması gerekiyor. Aracınızla yol çıkmadan önce mutlaka cam suyunuzun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Suyun içerisine koyacağınız katkı maddeleri görüş açınızı daha da genişletecektir.

Gör ve görül kuralını unutmayın

Kışın sizin görüşünüz ne kadar düşüyorsa diğer sürücülerinde sizi görmesi o kadar zor olacaktır. Bu nedenle mutlaka aydınlatma sistemlerinizin çalışır olmasını sağlamalısınız. Çalışmayan farınız, sinyaliniz ya da stoplarınız kesinlikle olmaması gerekiyor. Bu sizin dışarıdan daha iyi görünmenizi sağlayacaktır. Motosiklet kullanıcıları ise karanlıkta daha iyi fark edilebilmeleri için mutlaka açık renkte veya fosforlu özel kıyafetler giymesi gerekir.

Hızınızı düşürün

Kışın araçların yol tutuşları ister istemez etkilenecektir. Bu nedenle beklemediğiniz bir çukurdan kaçarken ya da kaygan bir yola girdiğinizde mutlaka kontrollü hareket etmelisiniz. Ani fren yapmaktan uzak durmanızda fayda var. Hızın bir felaket olduğunu asla unutmamanız gerekiyor.

Kavşaklara yaklaşırken dikkatli olun

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların yol katılımları yani kavşaklara geldiklerinde daha dikkatli olmaları önemlidir. Yola aniden çıkmak diğer araçları ve sizi tehlikeye atacaktır. Kavşaklar görüş mesafesinin düştüğü yerlerdir. Özellikle de buralarda olan yayalara karşı dikkatli olmalı ve hızınızı düşürmelisiniz. 

Tehlikeli noktaları not edin

Herkes sürekli gelip gittiği yollarda nerelerin tehlikeli olduğunu az çok bilir. Bunun içinde kendinizce tehlikeli olan bölgeleri mutlaka not edin ve buralara geldiğinizde dikkatli olun. Özellikle okul, hastane, yaya geçidi gibi yerlerde temkinli olmakta fayda vardır.

10 Ekim 2019
135 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al