Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Trafik Sigortası Geri Ödemesi Nasıl Alınır?

Trafik Sigortası Geri Ödemesi Nasıl Alınır?

Her aracın karayolunda güven içerisinde seyahat edebilmesi için kapsamlı bir sigortaya ihtiyacı vardır. Bunun içinde araç sigortaları trafik sigortası ve kasko sigortası olarak iki bölüme ayrılmıştır. Trafik sigortasının amacı sizin suçlu bulunduğunuz bir kaza anında karşı tarafın maddi hasarının karşılanmasını sağlamak bu sayede hem kaza ile hem de maddi sıkıntılarla uğraşmak durumunda kalmazsınız. Kasko sigortasına baktığımız zaman ise trafik sigortasının tam aksine göre hareket eder. Zorunlu değil isteğe bağlı olarak yapılan bir güvence türüdür. Kasko sigortasında amaç ise sizin aracınızda meydana gelebilecek herhangi bir maddi hasarın karşılanmasını sağlamaktır.

Trafik sigortası adından da anlaşıldığı gibi zorunlu olduğundan dolayı yaptırmamak gibi bir seçeneğiniz yoktur. Özellikle de yaptırmaz ve trafikte sigortasız olarak yakalanırsanız bunun cezai yaptırımlarının olduğunu da bilmeniz gerekir. Trafik sigortası her yıl yaptırılması gereken bir güvence türüdür ve sigortada primler ise Hazine Müsteşarlığı tarafından belirleniyor. Aracınıza trafik sigortası yaptırdınız ve kazaya neden oldunuz bu durumda üçüncü şahıslara vermiş olduğunuz zararlar da sigorta firması tarafından belli limitler doğrultusunda karşılanıyor.

Trafik sigortası yıllardır tartışılır özellikle de primler konusunda bu her dönem sıkıntı yaratmıştır. Yapılan son düzenlemelerde beraberinde bir takım soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu diyebiliriz.

Trafik Sigortası Ücretini Geri Alma

Trafik sigortası olup ücretini geri alabilir miyim sorusu ise her dönem sürücüler tarafından merak edilmiştir. Yani buradaki amaç sigortanın kullanılan bölümü düşüldükten sonra kalan bölümün iade edilmesidir. Ama bunu yapabilmek için iki şey gerekir. Bunlardan birincisi sürücünün aracını satmış olması ikincisi ise aracın sahibinin vefat etmiş olması bu iki durumun dışında trafik sigortasının geri iadesi mümkün değildir. Çünkü belirttiğimiz gibi bu zorunlu olan bir sigorta türüdür.

Trafik Sigortası Geri Ödeme Şartları

trafik sigortası 1 yıl süreyle geçerlidir ve bu bir yılın sonunda da tekrar yenilenmesi gerekir. bu süre dolmadan önce sigorta poliçenizi kafanıza göre değiştiremez ya da iptal edemezsiniz. ancak aşağıdaki durumların gerçekleştirilmiş olmasından kaynaklı olarak iptal ettirmek mükün olacaktır.

  • Aracın poliçe sahibinin hayatını kaybetmesi durumunda
  • Aracın hurda ya da perte çıkarılacak şekilde olup trafikten men edilmesi sonrasında
  • Aracın bir başka kişiye satışı halinde.
  • Sıfır alınan bir aracın yeniden bayiye iade edilmesi halinde.
  • Aracın mükerrer bir poliçesinin bulunması
15 Şubat 2019
203 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al