Antikor Nedir?

Antikorlar, sağlığımız için gerekli olan özel bir protein türüdür. Örneğin, antikorlar vücudumuzun virüsler, bakteriler ve parazitler gibi patojenlerden kurtulmasına yardımcı olur, böylece sağlıklı kalabiliriz. “Antikor” den bahsedildiğinde, buna karşılık olarak başka bir “antijen” terimi sıklıkla belirtilir. Ama tam olarak antikor nedir? Antijen nedir? Ve antikorları diğer protein türlerinden ayıran nedir?    

Kimyasal Yapı

Kimyasal açıdan bakıldığında, bir antikor, iki hafif zincir ve iki ağır zincir dahil olmak üzere dört polipeptit zincirinden oluşan bir proteindir.  

İki ağır zincir birbirine disülfür bağları ile bağlanır ve her ağır zincir bir disülfür bağı ile bir hafif zincire bağlanır. Her ağır ve hafif zincir, bir değişken bölge ve bir sabit bölgeden oluşur. Değişken bölge, her antikor tipinde benzersizdir ve spesifik bir antijene bağlanır. Aksine, aynı sınıftaki tüm antikor moleküllerinde sabit bölge esasen aynıdır.

Antijen-Antikor Etkileşimi

Antijenler tipik olarak proteinler, peptitler veya polisakkaritlerdir. Lipidler ve nükleik asitler, daha karmaşık antijenler oluşturmak için bu moleküllerle birleşebilir. Bakterilerin, virüslerin ve diğer mikroorganizmaların parçaları bir antijen olabilir. Yabancı bir antijen vücuda girdiğinde, bağışıklık sistemini antikor üretmesi için uyarır. Koruyucu antikor molekülleri, vücudun antijene karşı savaşmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Antikorlar, yapılarına ve içeriğine bağlı olarak antijenleri tanır ve epitop veya antijenik determinant olarak bilinen bir antijenin yalnızca küçük bir kısmına bağlanır. Her antikor tipi, bir antikorun benzersiz antijen bağlama sahası nedeniyle tek bir benzersiz epitopa bağlanır. Tek kelimeyle, bir antikor belirli bir antijene spesifik olarak bağlanır.  

Doğası gereği çoğu antijen, birden fazla antikor tarafından bağlanma potansiyeline sahiptir ve bir konakçı organizma bir antijene maruz kalırsa, konakçı, her biri antijenin ayrı bir epitopuna bağlanan bir dizi antikor geliştirecektir, bu nedenle bu antikorlar değişecektir.

Bir antikorun bir antijene yüksek düzeyde spesifik bağlanması, WB, IHC, FC, ELISA, IP, vb. Gibi birçok yararlı deneysel teknik için temel dayanaktır. Bu teknikler, bilimsel araştırma, hastalık teşhisi ve diğer endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Biyolojik perspektiften bakıldığında, bir antikor, bir antijenin varlığına yanıt olarak bağışıklık sistemi tarafından üretilen koruyucu bir proteindir.

12 Nisan 2021
25 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al