Diskektomi Nedir?

Diskektomi, omurganızdaki fıtıklaşmış bir diskin hasarlı kısmını çıkarmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Fıtıklaşmış bir disk yakındaki sinirleri tahriş edebilir veya sıkıştırabilir. Diskektomi, kollarınıza veya bacaklarınıza yayılan ağrıyı tedavi etmek için en etkilidir.

Prosedür, gerçek sırt ağrısı veya boyun ağrısını tedavi etmek için daha az faydalıdır. Sırt ağrısı veya boyun ağrısı olan çoğu insan, fizik tedavi gibi daha muhafazakar tedavilerle rahatlama bulur.

Konservatif, cerrahi olmayan tedaviler işe yaramadıysa veya semptomlarınız kötüleşirse doktorunuz diskektomi önerebilir. Diskektomi yapmanın birkaç yolu vardır. Artık birçok cerrah, prosedürü izlemek için küçük insizyonlar ve küçük bir video kamera kullanan minimal invaziv diskektomiyi tercih ediyor.

Fıtıklaşmış bir diskin  omurilik siniri üzerindeki basıncını azaltmak için bir diskektomi yapılır. Fıtıklaşmış bir disk, diskin içindeki daha yumuşak malzemenin bir kısmı, daha sert dış kısımdaki bir çatlaktan dışarı ittiğinde meydana gelir.

Doktorunuz aşağıdaki durumlarda diskektomi önerebilir:

  • Sinir zayıflığı nedeniyle ayakta durmakta veya yürümekte zorlanıyorsanız
  • Fizik tedavi veya steroid enjeksiyonları gibi konservatif tedavi, altı ila 12 hafta sonra semptomlarınızı iyileştirmede başarısız olur.
  • Kalçanıza, bacaklarınıza, kollarınıza veya göğsünüze yayılan ağrı, yönetilemeyecek kadar fazla hale gelir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Diskektomi Riskleri

Diskektomi güvenli bir işlem olarak kabul edilir. Ancak herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, diskektomi de komplikasyon riski taşır. Potansiyel komplikasyonlar şunları içerir:

  • Kanama
  • Enfeksiyon
  • Omurilik sıvısı sızıntısı
  • Omurganın içinde ve çevresinde kan damarlarında veya sinirlerde yaralanma

Muhtemelen ameliyattan önce belirli bir süre yemek yemekten ve içmekten kaçınmanız gerekecektir. Kan inceltici ilaçlar alıyorsanız, ameliyattan önce doz programınızı ayarlamanız gerekebilir. Doktorunuz size özel talimatlar verecektir.

Cerrahlar genellikle genel anestezi kullanarak diskektomi yaparlar, bu nedenle işlem sırasında baygınsınız. Fıtıklaşmış diske erişmek için küçük miktarlarda spinal kemik ve bağ çıkarılabilir.

İdeal olarak, sadece siniri sıkıştıran disk parçası çıkarılır, bu da basıncı azaltır, ancak diskin çoğunu sağlam bırakır.

Diskin tamamının çıkarılması gerekiyorsa, cerrahınızın boşluğu ölen bir donörden veya kendi pelvisinizden alınan bir kemik parçası veya sentetik kemik ikamesi ile doldurması gerekebilir. Bitişik omurlar daha sonra metal donanım ile kaynaştırılır.

05 Temmuz 2021
11 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al