Zona Hastalığı Belirti ve Nedenleri

Zona Hastalığı Belirti ve Nedenleri

Zona, ağrılı bir kızarıklığa neden olan viral bir enfeksiyondur. Zona vücudunuzun herhangi bir yerinde meydana gelebilse de, çoğunlukla gövdenizin sol veya sağ tarafını saran tek bir kabarcık şeridi olarak görünür.

Zona, suçiçeğine neden olan aynı virüs olan suçiçeği-zoster virüsünden kaynaklanır. Suçiçeği geçirdikten sonra, virüs omuriliğinizin ve beyninizin yakınındaki sinir dokusunda etkisiz hale gelir.

Bu hastalık hayatı tehdit eden bir durum değildir, ancak çok acı verici olabilir. Aşılar, zona riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Erken tedavi, zona enfeksiyonunu kısaltmaya ve komplikasyon olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. En yaygın komplikasyon postherpetik nevraljidir ve kabarcıklarınız geçtikten sonra uzun süre zona ağrısına neden olur.

Belirtileri ve semptomları genellikle vücudunuzun bir tarafının yalnızca küçük bir bölümünü etkiler. Bu belirti ve semptomlar şunları içerebilir:

Zona belirtileri

  • Ağrı, yanma, uyuşma veya karıncalanma
  • Dokunmaya duyarlılık
  • Ağrıdan birkaç gün sonra başlayan kırmızı bir döküntü
  • Kırılan ve kabuklanan sıvı dolu kabarcıklar
  • Kaşıntı
  • Ateş
  • Baş ağrısı
  • Işığa duyarlılık
  • Yorgunluk

Ağrı genellikle zona hastalığının ilk belirtisidir. Bazıları için yoğun olabilir. Ağrının konumuna bağlı olarak, bazen kalbi, akciğerleri veya böbrekleri etkileyen bir sorun belirtisi ile karıştırılabilir. Bazı insanlar, hiç döküntü geliştirmeden zona ağrısı yaşarlar.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Ankara

En yaygın olarak, zona döküntüsü, gövdenizin sol veya sağ tarafını saran bir kabarcık şeridi olarak gelişir. Bazen zona döküntüleri bir göz çevresinde veya boynun veya yüzün bir tarafında meydana gelir.

Ağrı ve kızarıklık bir gözün yakınında meydana gelir Tedavi edilmezse, bu enfeksiyon kalıcı göz hasarına neden olabilir. 60 yaş ve üzerindesiniz çünkü yaş, komplikasyon riskinizi önemli ölçüde artırır.Kızarıklık yaygın ve ağrılıdır.

Zona, suçiçeğine neden olan aynı virüs olan suçiçeği-zoster virüsünden kaynaklanır. Su çiçeği geçiren herkes zona geliştirebilir. Suçiçeği hastalığından kurtulduktan sonra, virüs sinir sisteminize girer ve yıllarca uykuda kalır.

Bir hastalık olan zonanın oluşumunun nedeni belirsizdir. Ancak yaşlandıkça enfeksiyonlara karşı bağışıklığın azalmasına bağlı olabilir. Zona, yaşlı yetişkinlerde ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde daha yaygındır.

Zona hastalığı olan bir kişi, suçiçeği-zoster virüsünü suçiçeği bağışıklığı olmayan herkese geçirebilir. Su çiçeği geçirmiş olan herkes zona olabilir.

08 Mart 2021
83 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al