Yaygın Araba Sorunları

Yaygın Araba Sorunları

Bir otomobili yasal olarak kullanmak için ihtiyaç duyduğunuz temel unsurların ehliyet, sigorta ve ruhsat dışında, gaz ve rutin bakımı gibi ihtiyaçları vardır.

Yaygın araç sorunlarından bazılarını, bunlar hakkında neler yapmanız ve neler yapabileceğinizi ayrıntılarıyla anlatan bu kılavuzu hazırladık.

Emisyon Sorunları

Hava-yakıt karışımı, hatalı bujiler, arızalı gaz kelebeği, kirli hava filtresi, bozuk katalitik konvertör araç emisyon testinin arkasındaki yaygın nedenlerdir. Motor ışığı yandığında veya başarısız bir emisyon testinin ardından arabanıza hızlı bir şekilde bakım yaptırmak her zaman en iyisidir.

İletim Sorunları

Şanzıman, bir aracın kaputunun altında bulacağınız en önemli bileşendir. Değiştirilmesi, bir motoru değiştirmekten bile daha pahalıdır. En yaygın şanzıman sorunlarından bazıları vites değişimlerinde gözle görülür eksiklikler, vites değiştirme sırasında taşlama, yanma kokusu ve viteslerin kaymasıdır. Şanzımana dikkat etmek için yapmanız gereken önemli bir şey, sıvıyı üreticinin önerdiği aralıklarla düzenli olarak değiştirmektir. Sıvı, şanzımanın soğuk kalmasına yardımcı olur ve çeşitli bileşenleri arasında düzgün çalışmasını sağlamak için bir yağlayıcı görevi görür.

İlginizi Çekebilir: Trafik Sigortası Fiyatları Ankara

Şanzıman Sıvısı Sızıntıları

Aracınızın yağlanması, şanzıman yağı sızıntılarını önlemeye yardımcı olabilir. Yağı taze tutmak, korozyon ve bozulmayı önlemek için radyatör suyu nasıl önemliyse, şanzıman yağı da önemlidir. Aracınızın altında kırmızı renkli su birikintileri fark ederseniz veya sıvıdan yanan bir koku alırsanız, bu, ele alınması gereken bir sorununun göstergesidir. Aracınızın şanzımanının üreticinin önerisine göre yağlanması, genellikle şanzıman sorunlarını tespit etmeye ve sızıntıları meydana gelmeden önlemeye yardımcı olabilir.  

Termostat Arızası

Küçüktür, ucuzdur, ancak aracınızın genel görünümünde, özellikle motorunda gerçekten önemli bir rol oynar. Örneğin, termostatınız arızalandığında, motorunuz olması gerektiği kadar iyi çalışmayacaktır. Bunun nedeni büyük ölçüde, termostatların soğutucunun daha büyük soğutma sistemi içinden akmasına izin vermesidir. Arızalı bir termostat, daha büyük motor sorunlarını ortaya çıkarabilir. Yeni bir termostat ucuzdur ve bir saatten daha kısa bir sürede kolay bir şekilde değiştirilebilir.

Termostatınızın kötü olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Motorunuzu çalıştırın, elinizi radyatöre veya üst hortumuna koyun. Bir veya iki dakika sonra hızla ısınırsa, iyi çalışıyor demektir. Başlangıçtan itibaren kademeli olarak ısınırsa veya ısınmazsa, termostat değişimine gidebilirsiniz.

01 Nisan 2021
101 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al