Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Trafik Kazası Sonrasında Açılabilecek Davalar

Trafik Kazası Sonrasında Açılabilecek Davalar

Türkiye’de kara yoluna çıkan her aracın mutlaka zorunlu trafik sigortasını yaptırması gerekiyor. Yaptırmadığında ise ağır cezai yaptırımlarla yüz yüze kalıyor. Trafik sigortasının yaptırılmasının tek nedeni zorunlu olması değildir. Olası bir trafik kazasında mağdur olan tarafın haklarının korunabilmesi için çok önemlidir. Bunun içinde trafik sigortası hem maddi hem de manevi olarak sürücülerin her zaman koruyucusudur.

Hasarlı kazalarda mağdur olan tarafın maddi ve manevi kaybı vardır dolayısıyla bu noktada almak durumunda oldukları hakları vardır. Üstelik bu hakları alabilmek içinde dava açabilirler. Borçlar kanununu bu konuyu da esas almış ve mağdur olan kazazedenin maddi ve manevi masraflarının mağdur eden tarafından karşılanmasına hüküm vermiştir. Yaşanan bir kaza da hak talep edebilmeniz için de kaza sonrasında belli bir zaman içerisinde mutlaka bildirim yapılması gerekiyor. Mağdur olan sürücülerin açabilecekleri davalar ise aşağıdaki gibi özetlenebilir.

Vefat Halinde Açılacak Davalar

Trafik kazası neticesinde vefat söz konusu olmuşsa bu durumda yaşamını sürdüren kişi maddi ve manevi vermiş olduğu kayıpları zararı veren tarafından karşılanmak durumundadır. Kaza neticesinde ölüm gerçekleşmesi halinde ise tüm hasarlar ölüme neden olan kişi tarafından maddi manevi karşılanmalıdır.

Bedensel Zararların Meydana Gelmesi

Kaza sonrasında karşı tarafta bedensel hasarlar kalmışsa sebebiyet veren sürücü zararları karşılamak zorundadır. Kazada kişinin sakat kalması ve bu sakatlık durumunun da süreklilik kazanmış olması halinde. Kaza neticesinde iş göremez hale gelinmişse, kazada ruhsal bozukluklar yaşanmışsa, sakatlık oranının bilinmediği estetik sonuçlarda, hayatı boyunca bakıma muhtaç kalmış olmak, iyileşme süreci, barınma gibi farklı harcamaların ortaya çıkması halinde dava açılabilir.

Kazazedenin Yakınlarına Maddi Manevi Tazminat

Kaza geçiren kişinin yakınları olan annesi, babası, eşi, çocukları gibi kazadan dolayı ruhsal bozukluk yaşayan kişiler, kalp krizi geçirmeleri halinde maddi ve manevi tazminat davası açabilirler.

Araç ve Eşya Hasarından Dolayı

Kaza sonrasında kişide herhangi bir sağlık problemi oluşmayabilir ancak araç ya da eşyada yaşanılan hasar durumunda değer kaybı olduğundan dolayı dava açılabilir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz hususların gerçekleşmesi durumunda kazazede dava açtığında maddi manevi alacaklarını da mahkeme yoluyla tazmin edecektir.

14 Eylül 2019
143 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al