Limonlu Su İçmek Gerçekten Faydalı Mı?

Limonlu Su İçmek Gerçekten Faydalı Mı?

Popüler diyet sitelerini inceleyerek zaman geçirdiyseniz, limon suyunun veya sık tüketilen limonun birçok faydası hakkında makaleler görmüş olabilirsiniz. Son yıllarda limon suyu, çeşitli kişiler, ünlü doktorlar ve popüler diyetler sayesinde basit bir tat tercihinden sağlık trendine geçiş yaptı.

Limon meyvedir ve meyveler genellikle sağlıklıdır, ancak limon suyuyla ilgili bazı iddialar onu düpedüz mucizevi kılar.  

Limonlu Su Vücudu Detoks Eder

Detoksifikasyon istemler ile dolu olan, insan fizyolojisi diyetler ve ilave uygulanabilen katı gıdalar tarafından desteklenmelidir.

Evet, gıdalardaki besinler ve diğer biyoaktif maddeler karaciğerdeki detoksifikasyon enzimlerini etkileyebilir. Limonda önemli miktarda molekül vardır ve bu etkiye sahip gibi görünmektedir. Ancak limon ve diğer limon bileşenlerinin elde edilebilir dozajlarının, bir insan vücudunu detoks etmesine ne derece yardımcı olabileceği hala belirsizdir.

Limonlu suyun vücudunuzu detoks edip etmeyeceği ve ne dereceye kadar zararlı olduğu belli değildir. En fazla, limon suyunun karaciğerinizin vücudunuzu detoks etmesine yardımcı olabileceği makul bir mekanizma olduğunu söyleyebiliriz.

Hksigorta.com’dan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Ankara Alın. Bütçenize uygun tüm tercihler burada.

Limonlu Su Sizi Canlandırır mı?

Limonlu su ferahlatıcıdır, ama aslında fizyolojik olarak seni canlandırıyor mu? Yoksa tazeleyici his sadece limon suyunun tadı ve sağlıklılık aurasından mı kaynaklanıyor? Bilinmez.

Limonlu suyun ruh halinize veya enerji seviyenize fayda sağlayabileceğine dair doğrudan bir kanıt yoktur. Bu tür iddiaların tümü, C vitamini, limon yağı aromaterapi ve hava iyonlaştırıcıları üzerine yapılan çalışmalardan makul olmayan çıkarımlara dayanmaktadır.

Limonlu su sindirime yardımcı olur mu?

Safra kesesinden ince bağırsağa salgılanan safra asitleri bağırsak hareketliliğinde rol oynar ve yağ asitleri ile yağda çözünen vitaminlerin emilimini kolaylaştırır. Limon suyu safra asidi salgılanmasını artırıyor gibi görünse de sindirim üzerindeki etkisi belirsizdir. Yağlı yiyecekler yediğinizde, safra keseniz uygun miktarda safra asidi salgılar; bunu yapamazsa, sorun muhtemelen limon suyunun çare olamayacağıdır.

Limon suyunun mide boşalmasını yavaşlatıp yemek sonrası glikozu azaltarak besin emilimini iyileştirebileceği akla yatkın, ancak şu anda limon suyunun sindirime yardımcı olduğuna dair çok az kanıt var.

29 Ağustos 2020
472 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al