Kış Lastiği Neden Önemlidir?

Kış Lastiği Neden Önemlidir?

Kıştan henüz yeni kurtuluyor olmamıza karşın tekrar geleceğini biliyoruz ve bunun içinde gelecek kışın planlamasını yazın yapmak en mantıklısı olacaktır. Çünkü kışlık bakımları vs. derken kışlık lastik alımı biraz daha ötelenebiliyor. Bir otomobil için güvenlik en önemli konuların başında geliyor. Eğer ki siz aracınızın bakımlarını yazlık ve kışlık yapmazsanız ve otomobilin ihtiyacı olan aksamlarını temin etmezseniz bu durumda ne kadar iyi bir sürücü olursanız olun mutlaka hata yaparsınız ve bu hatanın bedeli de her zaman maddi olmayabilir. Bunun için yaz olsun kış olsun mutlaka bir otomobilin ihtiyacı neyse onun karşılanması gerekir.  Otomobil lastikleri iki alanda değerlendirilebilir. Bunlardan birincisi yazlık lastikler ikincisi de kışlık lastikler. Yazlık lastikler üzerinde her ne kadar çok fazla durulmuyor olsa da güvenlik için kışlık lastikler kadar önemlidir. Bir lastiğin dişlerinin derinliği istenilen düzeyde olmuş olsa bile kullanım süresini tamamladığında artı lastik tam olarak işlevini yerine getiremeyeceğinden dolayı risk söz konusu olacaktır. Yazlık lastikler önemli ancak bu makalemizin konusu kışlık lastikler olduğu için bu konuya biraz daha ayrıntılı bir şekilde yer verelim istedik.

Otomobillerde kışlık lastikler 1 Aralıktan itibaren takılmak zorundadır bu durum özellikle ticari araçlar için bir gerekliliktir ve takılmamasının da cezası vardır. Bu işin maddi yaptırım bölümü ancak işin teknik kısmında ise kış lastiği denildiğinde akla ilk gelen konu karlı ve yağmurlu havalardır. Kışlık lastiğiniz yoksa bu durumda aracın kontrolünü kaybedip kaza yapmak gibi bir risk vardır. Bir lastiğin kışlık olup olmadığının anlaşılabilmesi için lastiğin yanağındaki dağ simgesinin olup olmamasına bakılması gerekiyor. Peki, kış lastiklerinin özellikleri nelerdir?

Kışlık Lastiklerin Özelliği

En önemli özelliği yol tutuşunun daha yüksek olması. Bunun yanı sıra kar lastiğinde fren mesafesi daha düşüktür. Kışlık lastik kışın kullandığınız zaman yazlık lastiklere göre çok daha fazla yakıt tasarrufu sağlar. Yazlık lastikte araç istenilen çekiş gücüne sahip olamayacağından dolayı fazla yakmaya başlayacaktır. Ancak kışlık lastiklerde böyle bir durum söz konusu değildir. 

Kış Lastiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışlık lastik mutlaka 4 teker için alınmalı ve aynı ölçülerde olması gerekiyor. Lastiklerin üretim tarihine mutlaka bakılmalıdır. Kaliteli bir lastik yumuşak olur ve kanallar içerisinde kar ve yağmur suyu birikmez.

25 Mart 2019
539 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al