Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Engelli Raporu ile Araç Almak

Engelli Raporu ile Araç Almak

Türkiye’de engelliler için verilmiş bir takım haklar varken bu haklar dönem dönem daha iyileştirilip biraz daha fazlalaştırılıyor. Engelli hakları arasında yer alan biriside engelli raporu ile araç alımıdır. Engelli raporunda % 90 ve üzerinde olan bir kişi ÖTV’den muaf tutularak sıfır bir araç sahibi olabilir. Hizmetin amacına baktığımız zaman ise tamamen engelli vatandaşın yaşam konforunun iyileştirilmesi ve yolculuk esnasında daha rahat hareket ettirilmesidir. Ancak engelli raporu ile araç alımını iki şekilde değerlendirebiliyoruz. Bunun içinde bu hizmetten yararlanabilmeniz için karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Bu şartlar ise şu şekilde belirtilebilir.

  • % 40 engel üzerinde engelli raporuyla araç almak
  • % 90 ve üzerinde ağır engelli raporuyla araç almak.

%90 engelli raporunuz varsa bu durumda engelli aracı alabilir ve siz kullanamazsınız ancak sizin istediğiniz birileri bu aracı kullanabilir. Eskiden % 90 ağır engelli olarak alınan araçları sadece engellinin birinci derecede yakını kullanabiliyordu ancak günümüzde bu kural kaldırılmış ve herkes kullanabilir şeklinde düzenlenmiştir.

%40 üzeri engelli raporuyla alınabilecek araçlar ise özel tertibatlı olmak zorunda. Çünkü bu raporla alınan aracı engellinin kendisinin kullanması gerekiyor. İsterseniz bu şartları daha net olarak anlayabilmek adına biraz daha genişletelim.

%90 engelli raporunuz varsa

%90 engeli olan kişilerin araç kullanması pek mümkün değildir. Ancak raporunda özel engelli aracını kullanmaya engel bir durumu yoktur şeklinde bir not belirtiliyorsa bu durumda özel aracını kullanabilirler. %90 üzerinde engelli raporuna sahip olan birisi için bir başkası başvuruda bulunabilir. Burada engellinin alacağı araç ancak bir başkası tarafından kullanılabilir. Bu başkası eskiden sınırlı derecede yakınlığı olan kişiler olurken bugün bu şekilde bir sınır çizilmemiştir. 

%40 engelli raporunuz varsa

%40 engelli raporunuz varsa bu durumda ÖTV indiriminden yararlanabiliyorsunuz ancak önce bunu ispat edeceğiniz raporunuzun olması şart. Rapor üzerinde ise özel engelli tertibatlı araç kullanabilir şeklinde bir ifade söz konusu olacaktır. Bu notun olmadığı bir rapora sahip olan engelli kendisi araç kullanamaz. Engelli kendisi kullanacaksa ehliyetinin de olması gerekiyor bunun içinde H sınıfı ehliyetinin olması şarttır.

20 Nisan 2019
167 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al