Kafein Nedir ve Etkileri Nelerdir?

Kafein Nedir ve Etkileri Nelerdir?

Kafein, en çok çay, kahve ve kakao bitkilerinde bulunan doğal bir uyarıcıdır. Beyni ve merkezi sinir sistemini uyararak çalışır, uyanık kalmanıza ve yorgunluğun başlamasını önlemenize yardımcı olur.

Kafeinli alkolsüz içecekler 1800’lerin sonlarında piyasaya çıktı ve bunu kısa süre sonra enerji içecekleri izledi. Günümüzde dünya nüfusunun % 80’i her gün kafeinli ürün tüketmektedir

Kafein tüketildikten sonra bağırsaktan hızla kan dolaşımına emilir. Oradan karaciğere gider ve çeşitli organların işlevini etkileyebilecek bileşiklere ayrılır. Kafeinin ana etkisi beyin üzerinedir.

Beyni rahatlatan ve sizi yorgun hissettiren bir nörotransmiter olan adenozinin etkilerini bloke ederek işlev görür. Normalde adenozin seviyeleri gün içinde birikerek sizi giderek daha fazla yorar ve uyumak istemenize neden olur. Kafein, beyindeki adenosin reseptörlerini aktive etmeden bağlanarak uyanık kalmanıza yardımcı olur . Bu, adenozinin etkilerini bloke ederek yorgunluğun azalmasına neden olur.

Ayrıca kandaki adrenalin seviyelerini artırabilir ve nörotransmiterler dopamin ve norepinefrinin beyin aktivitesini artırabilir. Bu kombinasyon beyni daha fazla uyarır ve uyarılma, uyanıklık ve odaklanma durumunu teşvik eder. Beyninizi etkilediği için kafein genellikle psikoaktif bir ilaç olarak adlandırılır.

Örneğin, bir fincan kahvede bulunan miktarın kan dolaşımına ulaşması 20 dakika kadar kısa bir sürede ve tam etkinliğe ulaşması yaklaşık 1 saat sürebilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Hangi yiyecek ve içecekler kafein içerir?

Kafein, bazı bitkilerin tohumlarında, yemişlerinde veya yapraklarında doğal olarak bulunur. Bu doğal kaynaklar daha sonra hasat edilir ve kafeinli yiyecek ve içecek üretmek için işlenir.

  • Espresso: 240–720 mg
  • Kahve: 102–200 mg
  • Yerba arkadaşı: 65–130 mg
  • Enerji içecekleri: 50-160 mg
  • Demlenmiş çay: 40–120 mg
  • Alkolsüz içecekler: 20–40 mg
  • Kafeinsiz kahve: 3-12 mg
  • Kakao içeceği: 2–7 mg
  • Çikolatalı süt: 2–7 mg

Bazı yiyecekler ayrıca kafein içerir. Ayrıca soğuk, alerji ve ağrı kesici ilaçlar gibi reçeteli veya reçetesiz satılan bazı ilaçlarda da kafein bulabilirsiniz.

Kafein, beyin sinyal molekülü adenosini bloke etme yeteneğine sahiptir. Bu, dopamin ve norepinefrin gibi diğer sinyal moleküllerinde göreceli bir artışa neden olur. Beyin mesajlaşmasındaki bu değişikliğin ruh halinize ve beyin işlevinize fayda sağladığı düşünülmektedir.

05 Ocak 2021
425 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al