Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

İkinci El Araç Kontrolü ve Trafik Sigortası

İkinci El Araç Kontrolü ve Trafik Sigortası

Ülkemizde ikinci el araç alım satım sektörü çok hareketlidir. Bütçesine uygun araba almak isteyenlerin ilk tercihi genellikle ikinci el araç oluyor. Ancak bu araçlar sıfır araç almaktan daha riskli olduğu için çok fazla detaya dikkat etmekte fayda vardır.

Genelde herkesin beklentisi ucuz olması yönünde olur ancak bir araç ucuzsa sıkıntıları da olabileceğini mutlaka düşünmek gerekir. Bazı araç sahipleri bu sıkıntıları gizleyerek araçlarını satabiliyor böyle durumlara karşı her zaman açıkgöz davranmak gerekir. 2. El bir araç alırken her tarafını çok iyi bir kontrol etmelisiniz ilk olarak lastiklerin durumuna bakın, dişlerini ve yanaklarınızı inceleyin asimetrik bir aşınma olmaması önemlidir. Direksiyon ayarını kontrol edin herhangi bir titreme olmamalıdır. Vites kontrolü mutlaka yapmalısınız aracı alın ve belli bir yol gidip viteslerin sorunsuz bir şekilde geçtiğine emin olun. Debriyaj ne hafif ne çok sert olmalıdır. En önemli parçalardan birisi de motordur. Motorun sorunsuz bir şekilde çalıştığına emin olmalısınız. Devirleri sorunsuz ve rahat bir şekilde geçmeli herhangi bir titreşim ya da takılma olmamalıdır.

Yağ çubuğu ile yağ haznesini mutlaka kontrol etmelisiniz. Aracın altında bir çürüme ya pas tutma var mı bunun kontrolünü de yapmalısınız. Aracın bütün parçalarını tek tek kontrol edin bir çarpma durumu ya da hasar durumu var mı diye kontrol etmelisiniz.

Trafik sigortası ücretleri Ankara

İkinci El Aracın Trafik Sigortası Ne Zamana Kadar Devam Eder?

Yukarıda belirtilmiş hususları göz önünde bulundurarak ikinci el bir araç aldınız ve satın aldığınız bu aracın sigortasıyla ilgili kafanızda soru işareti var. Örneğin arabayı aldım sigorta yaptırana kadar geçen zaman içerisinde kaza yapmam halinde ne olacak? Bu soru birçok araç sahibinin merak ettiği bir konudur. Hemen sorunun yanıtını verecek olursak şöyle söyleyebiliriz. Yeni aldığınız bir aracın 15 gün boyunca eski sigortası işlemeye devam eder. Bu süre içerisinde eğer ki kaza yaparsanız o zaman masraflarınız aracı size satan kişinin sigortasından düşecektir.  Dolayısıyla siz bir araç satan olarak kendinizi düşünürseniz sigortayı iptal ettirmiş olsanız bile karşı taraf sigorta yaptırana kadar 15 gün boyunca sizin sigortanızı kullanmaya devam edecektir.

18 Mart 2020
78 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al