Hayat Sigortası Nedir Ne Değildir?

Hayat Sigortası Nedir Ne Değildir?

Hayat sigortası sigorta çeşitleri arasında en şeffaf olan ve net anlaşılanların başında gelir. Ancak bu sigorta hakkında hiçbir fikri olmayanların kafası da daima karışıktır. Hayat sigortasının amacı ailenin koruma altına alınmasını sağlamak. Evet buraya kadar hiçbir sorunun olmadığını görüyoruz lakin yine de işin detaylarına inmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Hayat sigortasında kısa ve ince tüyolar almak istiyorsanız yazımızın devamını da okumanızı tavsiye ederim. Şimdi sizlere Hayat sigortası ile ilgili olarak detaylı bilgilendireceğiz.

Hayat Sigortası Nedir?

Yaşam içerisinde nedeni ne olursa olsun hayatın kaybedilmesi, kaza sonucunda yaşanılan ölüm, kaza sonrasında ve ya bir hastalık neticesinde sakatlık durumunun oluşması halinde sizin tüm bu ihtiyaçlarınızı çözümleyebilecek bir koruma kalkanıdır. Sigortaların geneline baktığımız zaman büyük bir çoğunluğu bulunduğunuz coğrafyayla sınırlıdır. Ancak hayat sigortasında böyle bir durum söz konusu değildir. Dünyanın neresinde olursanız olun başınıza bahsetmiş olduğumuz durumların gelmesi halinde geçerli olacaktır.

Hayat sigortası sabit yani genel şartlardan oluşan bir sigorta türü değildir. Bunun için çeşitlerinin olduğunu söylemek daha mantıklı olacaktır. Her hayat sigortası paketinin içeriği farklı olarak satın alınabilmektedir. Bunun içinde geniş bir kapsamının olduğunun altını çizelim.

Hayat sigortası herkes için yapılmaz yapılabilmesi içinde bir yaş sınırı getirilmiştir. 18 yaşının altında olanlar ile 60 yaşın üzerinde olan kişilere sigorta firmaları hayat sigortası yaptırmazlar.

Zorunlu olmayan bir sigorta türüdür. Bunun içinde isteyen yaptırır isteyen yaptırmaz. Tercih tamamen size bırakılmıştır.

Hayat sigortası genelde bireysel emeklilik sigortasıyla karıştırılmaktadır. Aslına bakarsanız bu iki sigorta türünün de birbirinden farlı hizmetleri vardır. Yani kapsam alanları birbirinin aynısı değildir. Bireysel emeklilik sistemine baktığımız zaman onun bir tasarruf olduğunu görebilirsiniz. Ancak hayat sigortası o gününüze yapmış olduğunuz bir yatırım aracıdır. Ana teminatının sigortalının hayatı olduğu bu sigortanın temel amacında sigortalının yasal mirasçılarına ya da vasilerine maddi destek sağlayabilmektir. Aslına bakarsanız yasal olan varislerle sınırlamak gerekmez. Çünkü hayat sigortası yaptırdığınız zaman istediğiniz kurumu ya da kişiyi kendinize vasi olarak gösterebilirsiniz. Örneğin ben öldükten sonra alacaklarım Kızılay’a ya da Mehmetçik vakfına kalsın denilebilir.

09 Haziran 2019
450 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al