Diz Çıkıkları

Diz çıkıkları, uyluk kemiğinin ucu kaval kemiği ile teması kaybettiğinde meydana gelir. Diz çıkıkları, alt bacağa giden kan akışını bozarak bazen uzuvların kesilmesine neden olabilir.

Genellikle, büyük bir kuvvet dizi normal sınırlarının ötesine ittiğinde veya büktüğünde diz yerinden çıkar. Diz genellikle yerinde değildir her zaman ağrılı, şişmiştir ve insanlar yürüyemez.

Genellikle, doktorlar çıkık bir diz eklemi inceleyerek teşhis edebilir, ancak tanıyı doğrulamak için çeşitli açılardan röntgenler çekilir. Doktorlar, diz çıkığına eşlik edebilecek atardamar yaralanmalarını kontrol etmelidir, çünkü kan akışı kesilirse, ameliyat hemen yapılmalıdır.

Kişiye prosedürü daha tolere edilebilir hale getirmek için ilaç verdikten sonra, doktorlar eklemi manipüle ederek yerine geri koyar ve dizini atel yapar, ancak daha sonra diz genellikle cerrahi olarak onarılmalıdır. Diz çıkıkları dizkapağı çıkıklarından farklıdır ve çok daha ciddidir.

Alt bacak, diz ekleminin normal sınırlarının ötesine doğru itildiğinde diz yerinden çıkabilir. Bu gibi durumlarda kaval kemiği uyluk kemiğinin önüne doğru itilir. Kaval kemiği ayrıca uyluk kemiğinin arkasına veya iki yana doğru itilebilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Çoğu diz çıkığı, yüksek hızlı araba kazalarında meydana geldiği gibi, büyük güçten kaynaklanır. Ancak bazen bir deliğe girerken olduğu gibi hafif sarsıntı, eklem aynı anda bükülürse diz yerinden oynayabilir. Ayrıca, eğer insanlar obez ise, diz çıkıkları basitçe yere düşerek meydana gelebilir.

Bir diz çıkığı her zaman diz eklemini destekleyen yapılara zarar vererek eklemi bazen kalıcı olarak dengesiz hale getirir.

Arterler ve sinirler de sıklıkla yaralanır. Bir arter yaralanırsa, alt bacağa giden kan akışı bozulabilir ve dokular ölebilir. Bu sorun tespit edilmez ve tedavi edilmezse, bacağın kesilmesi gerekebilir.

Çıkık Dizin Belirtileri

Genellikle çıkarılan diz açıkça yerinde değildir. Diz ağrılı ve şişmiştir ve insanlar yürüyemez.

İnsanlar bir doktora görünmeden diz bazen kendi kendine yerine kayar, ancak diz şiş ve dengesiz kalır.

Alt bacak uyuşmuş ve solgun görünebilir. Bu semptomlar, bir arterin hasar gördüğünü ve kan akışının bozulduğunu veya bir sinirin hasar gördüğünü gösterebilir.

30 Mayıs 2021
13 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al