Yutma Nedir, Yutma Güçlüğüne Sebep Nedir?

Yutma Nedir, Yutma Güçlüğüne Sebep Nedir?

Yutma güçlüğü, yiyecekleri veya sıvıları kolaylıkla yutamamaktır. Yutmakta zorlanan kişiler, yutmaya çalışırken yiyecekleri veya sıvıları boğulabilir. Disfaji, yutma güçlüğü için başka bir tıbbi isimdir. Bu belirti her zaman tıbbi bir durumun göstergesi değildir. Aslında bu durum geçici olabilir ve kendiliğinden geçebilir.

Yutma zorluğuna ne sebep olur?

Yanlış gidebilecek ve yutma sorunlarına yol açabilecek pek çok şey vardır. Bunlar şöyle sayılabilir:

Reflü: Reflü semptomları, mide içeriği mideden yemek borusuna geri aktığında ortaya çıkar ve mide ekşimesi, mide ağrısı ve geğirme gibi semptomlara neden olur. Reflü nedenleri, semptomları ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Mide ekşimesi: Mide ekşimesi, göğsünüzde sıklıkla boğazınızda veya ağzınızda acı bir tatla ortaya çıkan yanma hissidir. Mide ekşimesini nasıl tanıyacağınızı, tedavi edeceğinizi ve önleyeceğinizi öğrenin.

Epiglotit: Epiglotit, epiglotunuzdaki iltihaplı doku ile karakterizedir. Potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. Bu durum acil bir tıbbi durumdur, acil bakım gerekebilir.

Guatr: Tiroidiniz, boynunuzda adem elmasının hemen altında bulunan bir bezdir. Tiroidinizin boyutunu büyüten bir duruma guatr denir.

Özofajit: Özofajit, reflü veya bazı ilaçların neden olabileceği yemek borusu iltihabıdır.

Özofagus kanseri: Yemek borusu kanseri, yemek borusunun iç yüzeyinde yutma güçlüğüne neden olabilecek kötü huylu bir tümör oluştuğunda ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Mide kanseri: Mide kanseri, mide zarında kanserli hücreler oluştuğunda ortaya çıkar. Tespit edilmesi zor olduğu için, genellikle daha ilerlemesine kadar teşhis edilmez.

Herpes özofajiti: Herpes özofajiti, herpes simpleks virüsü tip 1’den kaynaklanır. Enfeksiyon bazı göğüs ağrısına ve yutma güçlüğüne neden olabilir.

Tekrarlayan herpes simplex labialis: Oral veya orolabial herpes olarak da bilinen tekrarlayan herpes simplex labialis, herpes simpleks virüsünün neden olduğu ağız bölgesinin enfeksiyonudur.

Tiroid nodülü: Tiroid nodülü, tiroid bezinizde gelişebilen bir yumrudur. Katı olabilir veya sıvı ile dolu olabilir. Tek bir nodüle veya bir nodül kümesine sahip olabilirsiniz.

Enfeksiyöz mononükleoz: Enfeksiyöz mononükleoz veya mono, genellikle Epstein-Barr virüsünün (EBV) neden olduğu bir grup semptomu ifade eder.

Yılan ısırıkları: Zehirli bir yılandan bir ısırık her zaman tıbbi bir acil durum olarak tedavi edilmelidir. Zararsız bir yılandan bir ısırık bile alerjik reaksiyona veya enfeksiyona yol açabilir.

26 Şubat 2021
34 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al