Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası Kime Karşı Açılır?

Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası Kime Karşı Açılır?

Trafik kazası sonrasında her zaman sonuç beklendiği gibi olmayabilir. Çünkü bazı kazalarda mağduriyetin yaşandığını biliyoruz ve bunun ortadan kaldırılması içinde dava sureci başlatılabilir. Peki, kaza sonrasında hangi davalar açılabilir.

Eğer kusur karşı tarafın sürücüsünde ise bu durumda tazminat talep edebilmek için dava açabilme hakkınız vardır.

Aracın sahibi işleten olarak kabul edilmiştir. Bunun içinde dava o kişiye açılabilir.

Kaza meydana gelmiş ölüm ve yaralanma gibi zararlar meydana gelmişse: Bu durumda aracın trafik sigortası ya da kasko sigortasını yapan şirket sorumlu olarak kabul edilir. Bunun içinde bu şirkete karşı dava açılabilir.

Kasko sigortası fiyatları

Trafik Kazası Tazminatı Almak İçin Hangi Mahkemede Dava Açılmalıdır?

Trafik kazaları sonrasında meydana gelen zarar durumlarıyla ilgili olarak dava açabileceğiniz yetkili mahkemeler vardır. Bu mahkemeler ise meydana gelecek zarara göre şu şekildedir.

  • Kaza nerede meydana gelmişse bu durumda yetkili mahkeme orası olarak kabul edilir.
  • Kaza sonrasında mağduriyeti yaşamış olan kişiler kendi ikamet ettikleri şehirde davayı açabilirler.
  • Trafik sigortanız hangi şehirde ve merkezde ise burada bulunan mahkemelere dava açabilirsiniz.
  • Davalı olan kişinin ikamet ettiği yerde davalılardan herhangi birisi mahkemeye başvurabilir.

Yukarıda kaza sonrasında dava açmak istediğinizde hangi mahkemelere başvurabileceğiniz maddeler halinde belirtilmiştir. Eğer ki kaza sonrasında tazminat alınmak isteniyorsa bu durumda sorumlu olan kişilere karşı açacağınız davada adres Asliye Hukuk Mahkemeleridir.

Dava yalnızca sorumlu olan kişiye değil aynı zamanda sigorta şirketine karşı da açılabilir. Bu durumda izlenmesi gereken yol ise Asliye Ticaret Mahkemesi’ne olacaktır. Çünkü sigorta şirketi ticari bir faaliyet sürdürmektedir.

Trafik kazasında mağdur olan kişi ya da kişiler bütün sorumlular ve sigorta şirketine dava açacak ise Asliye Ticaret Mahkemesi üzerinden davaları açmalıdır.

Trafik kazası bir sürücünün ya da yayanın istemeyeceği durumların başında gelir. Ancak aracın direksiyonuna oturduğunuz da nelerle karşılaşabileceğinizi bilmediğiniz gibi riskleriniz de her zaman var olacaktır. Bunun için kendinizi ve aracınızı güvenceye almak adına mutlaka trafik sigortası ve kasko sigortanızı yaptırmalısınız. Hksigorta.com olarak bize ulaşan her müşterimize en uygun fiyat teklifini sunarak sigorta hizmeti sağlayabiliriz.

25 Mayıs 2020
343 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al