Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Deprem Çantasında Neler Olmalı?

Deprem Çantasında Neler Olmalı?

Türkiye deprem kuşağında bulunuyor bunun içinde herkesin depreme karşı mutlaka önlemini alması şart. Peki depreme karşın nasıl önlem alınabilir denildiğinde ise ilk olarak akla gelen kendi can güvenliğimiz için evimizde bölüm oluşturup bir deprem çantası hazırlamak oluyor. Deprem çantası olası bir deprem anında belki dikkat edilmeyen bir konu ancak hayat kurtardığı da biliniyor. Bunun için boş vermemek ve gerekli önlemi mutlaka almak gerekiyor. İşi maddi boyuta döktüğümüz zaman ise evimiz ve eşyalarımız oluyor. Evimizi depreme karşı güvence altına alabilmenin yolu DASK çünkü bu sayede depremde evimizin zarar görmesi halinde tüm ihtiyaçlarımız karşılanıyor. Ancak evinizin DASK sigortası yoksa bu durumda maalesef hiçbir haktan da yararlanamıyorsunuz. Evimin sigorta kapsamı daha geniş olsun diyorsanız bunun içinde konut sigortası elbette ki işinizi görmeye fayda sağlıyor. Konut sigortası yalnız deprem değil evinizle ilgili karşılaşacağınız her türlü zararınızda sizi teminat altına alıyor ve zararınızı karşılıyor.

Olası güvence modellerini bu şekilde belirtebiliriz ancak asıl konumuz olan deprem çantasında neler olmalı sorusunun yanıtını da şu şekilde vermemiz gerekiyor. Her an deprem ve deprem korkusuyla yaşayan bir ülke konumundayız ve bir depremin gerçekleşmesi halinde evimizin yıkılma tehdidi söz konusu böyle durumda deprem çantasının içerisinde şunların olması şarttır.

  1. İçme Suyu
  2. Paketlenmiş Hazır Gıda Ürünleri
  3. Konserve
  4. Enerji Verecek Yiyecekler
  5. Uzun Ömürlü İçecekler
  6. El Feneri, Yedek Piller
  7. Telefon Şarj Aleti
  8. Çakı ve Düdük

Deprem Çantası

Deprem çantasının hazır olması gerektiği bilinir. Bunun içinde yukarıda maddeler halinde belirtilmiş olan her ihtiyacın çantanın içerisine konulması gerekiyor. Çantanın içerisindeki malzemeler olası depremin yaşanması halinde size birkaç gün yetecektir ve size ulaşılana kadar da hayatta kalmanızı sağlar. Biz deprem çantasının eksikliğini 1999 yılında meydana gelen büyük depremde gördük. Dolayısıyla bundan sonra meydana gelebilecek olan olası depremlere karşın her zaman hazırlıklı olmak gerekiyor. Deprem çantasına koyacağınız eşyalarınız önemli ve ihtiyaçlarınızı acil olarak karşılaması gerekiyor. Deprem sonrasında meydana gelebilecek karışıklık birkaç gün boyunca devam edecektir. Bunun -içinde ihtiyaç duyacağınız eşyalarınızı giysilerinizi, ilaçlarınızı ve gıdalarınızı da deprem çantasına yerleştirmeniz gerekiyor. Büyük deprem sonrasında artçı sarsıntılar birkaç gün daha sürebilir bunun içinde eviniz riskli bölgedeyse evinize girmeme gibi bir durum söz konusu olacaktır. 

28 Mart 2019
218 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al