Bilek Ağrısı Belirtileri Ve Nedenleri

Bilek Ağrısı Belirtileri Ve Nedenleri

Bilek ağrısına genellikle ani yaralanmalardan kaynaklanan burkulmalar veya kırıklar neden olur. Ancak bilek ağrısı, tekrarlayan stres, artrit ve karpal tünel sendromu gibi uzun vadeli sorunlardan da kaynaklanabilir.

Bilek ağrısına pek çok faktör yol açabileceğinden, kesin nedeni teşhis etmek zor olabilir, ancak doğru tedavi ve iyileşme için doğru bir teşhis şarttır.

Belirtileri Nelerdir?

Bilek ağrısı nedene bağlı olarak değişebilir. Örneğin, osteoartrit ağrısı genellikle donuk bir diş ağrısına benzer olarak tanımlanırken, karpal tünel sendromu genellikle özellikle geceleri karıncalanma hissine veya karıncalanma hissine neden olur. Bilek ağrınızın tam yeri, semptomlarınızın arkasında ne olduğuna dair ipuçları da sağlar.

Bilek ağrıları tıbbi bakım gerektirmez. Küçük burkulmalar ve incinmeler genellikle buza, dinlenmeye ve reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlara yanıt verir. Ancak ağrı ve şişlik birkaç günden uzun sürerse veya daha da kötüleşirse doktorunuza görünün. Gecikmiş tanı ve tedavi, zayıf iyileşmeye, hareket açıklığının azalmasına ve uzun süreli sakatlığa neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Nedenleri Nelerdir?

Bileğinizin herhangi bir parçasının hasar görmesi ağrıya neden olabilir ve bileğinizi ve elinizi kullanma yeteneğinizi etkileyebilir.

Bilek yaralanmaları genellikle uzanmış elinizin üzerine düştüğünüzde meydana gelir. Bu burkulmalara, gerilmelere ve hatta kırıklara neden olabilir. Bir skafoid kırığı, bileğin başparmak tarafında bir kemik içerir. Bu tür bir kırık, yaralanmadan hemen sonra X-ışınlarında görünmeyebilir.

Tekrarlayan bilek hareketlerini içeren herhangi bir aktivite, özellikle hareketi saatlerce ara vermeden yaptığınızda eklemlerin etrafındaki dokuları alevlendirebilir veya stres kırıklarına neden olabilir.

Kireçlenme kemiklerinizin uçlarını yastıklayan kıkırdak zamanla bozulduğunda ortaya çıkar. Bilekte osteoartrit nadirdir ve genellikle yalnızca geçmişte o bileği yaralamış kişilerde görülür.

Vücudun bağışıklık sisteminin kendi dokularına saldırdığı bir hastalık olan romatoid artrit genellikle el bileğini etkiler. Bir bilek etkilenirse, diğeri de genellikle etkilenir.

Karpal tünel sendromu, bileğinizin avuç içi tarafındaki bir geçiş yolu olan karpal tünelden geçerken medyan sinir üzerinde artan basınç olduğunda gelişir.

Yumuşak doku kistleri en sık bileğinizin avucunuzun karşısındaki kısmında oluşur. Ganglion kistleri ağrılı olabilir ve ağrı aktivite ile kötüleşebilir veya iyileşebilir.

Bilek ağrısı herkesin başına gelebilir. Çok hareketsiz, çok aktif veya arada bir yerde olsanız da risk grubunda olabilirsiniz.

17 Haziran 2021
197 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al