Beyin Kanseri Nedir?

Beyin tümörleri, beyindeki hücrelerin anormal büyümeleridir. Bu tür büyümeler halk arasında beyin tümörleri olarak adlandırılsa da, tüm beyin tümörleri kanser değildir. Kanser, kötü huylu tümörler için ayrılmış bir terimdir.

Kötü huylu tümörler, alanlarını, kanlarını ve besinlerini alarak sağlıklı hücrelere güç vererek agresif bir şekilde büyüyüp yayılabilirler. Ayrıca vücudun uzak bölgelerine de yayılabilirler. Vücudun tüm hücreleri gibi, tümör hücrelerinin de hayatta kalabilmek için kana ve besin maddelerine ihtiyacı vardır. Yakındaki dokuyu işgal etmeyen veya uzak bölgelere yayılmayan tümörler iyi huylu olarak adlandırılır.

Genel olarak, iyi huylu bir tümör, kötü huylu bir tümörden daha az ciddidir. Ancak iyi huylu bir tümör, yakındaki dokuya baskı yaparak beyninizde sorunlara neden olabilir.

Birincil Beyin Kanserleri

Beyin birçok farklı hücre türünden oluşur. Bazı beyin kanserleri, bir hücre türü normal özelliklerinden değiştiğinde ortaya çıkar. Dönüştürüldükten sonra hücreler anormal şekillerde büyür ve çoğalır. Bu anormal hücreler büyüdükçe bir kitle veya tümör haline gelirler. Ortaya çıkan beyin tümörleri, beyninizde başladıkları için birincil beyin tümörleri olarak adlandırılır.

Metastatik Beyin Kanseri

Metastatik beyin tümörleri, vücudun başka yerlerinde bulunan bir tümörün kanserli hücrelerinden yapılır. Hücreler metastaz adı verilen bir süreçte başka bir tümörden beyninize yayılır. Bu en yaygın beyin tümörü türüdür.

Beyin Kanserinin Nedenleri

Çoğu beyin kanserinin kesin nedeni bilinmemektedir. Genetik faktörler, çeşitli çevresel toksinler, kafaya radyasyon, HIV ve sigara içimi beyin kanserleriyle ilişkilendirilmiştir. Çoğu durumda, net bir neden gösterilemez.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Beyin Kanseri Teşhisi

Doktorunuz, beyin veya beyin sapınızla ilgili bir sorununuz olup olmadığını görmek için sorular sorarak ve size fiziksel bir muayene yaparak başlayacaktır.

Beyninizin CT taraması yapabilirler. Bu test bir röntgen gibidir ancak üç boyutta daha fazla ayrıntı gösterir. Genellikle doktor, taramadaki sorunları vurgulamak için kan dolaşımınıza bir boya enjekte eder.

Taramalarınız beyin kanseri olduğunuzu gösteriyorsa, doktor sizi onkolog adı verilen bir kanser uzmanına yönlendirecektir. Gidebileceğiniz ve tanıdığınız varsa, beyin tümörlerinde nöro-onkolog adı verilen bir uzmana görünmelisiniz.

14 Mart 2021
31 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al