Kolonoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi, kalın bağırsak ve rektumdaki değişiklikleri veya anormallikleri tespit etmek için kullanılan bir incelemedir. Kolonoskopi sırasında uzun, esnek bir tüp rektuma yerleştirilir. Tüpün ucundaki küçük bir video kamera, doktorun tüm kolonun içini görmesini sağlar.

Gerekirse, kolonoskopi sırasında polipler veya diğer anormal doku türleri kapsamdan çıkarılabilir. Doku örnekleri de kolonoskopi sırasında alınabilir.

50 yaş ve üzerindeyseniz ve ortalama kolon kanseri riski altındaysanız, yaş dışında kolon kanseri risk faktörünüz yoksa, doktorunuz kolon kanserini taramak için her 10 yılda bir veya bazen daha erken bir kolonoskopi önerebilir.

Daha önce polip olduysanız, polipleri aramak ve çıkarmak için kolonoskopi önerilebilir. Bu, kolon kanseri riskinizi azaltmak için yapılır.

Kolonoskopi Riskleri Nelerdir?

  • Nadiren, kolonoskopinin komplikasyonları şunları içerebilir:
  • Muayene sırasında kullanılan sakinleştiriciye ters tepki
  • Doku örneğinin alındığı veya polip veya diğer anormal dokunun alındığı bölgeden kanama
  • Kolon veya rektum duvarında bir yırtık

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Teklifi Ankara

Kolonoskopi Öncesi Hazırlık Nasıldır?

Kolonoskopiden önce, kolonunuzu temizlemeniz gerekir. Kolonunuzdaki herhangi bir kalıntı, muayene sırasında kolonunuzun ve rektumunuzun görünümünü engelleyebilir. Kalın bağırsağınızı boşaltmak için doktorunuz sizden şunları isteyebilir:

Önceki gün katı yiyecekler yiyemezsiniz. İçecekler berrak sıvılarla sınırlandırılabilir. Sade su, süt veya kremasız çay ve kahve, et suyu ve gazlı içecekler. Muayeneden önceki gece yarısından sonra hiçbir şey yiyip içmeyebilirsiniz.

Doktorunuz genellikle hap veya sıvı formda bir müshil almanızı tavsiye edecektir. Müshil ilacı kolonoskopinizden önceki gece almanız talimatı verilebilir veya müshil ilacı işlemden hem önceki gece hem de sabah kullanmanız istenebilir.

Bazı durumlarda, kolonunuzu boşaltmak için ya muayeneden önceki gece ya da muayeneden birkaç saat önce reçetesiz satılan bir lavman kiti kullanmanız gerekebilir. Bu genellikle yalnızca alt kolonun boşaltılmasında etkilidir ve kolonunuzu boşaltmanın birincil yolu olarak önerilmez.

Özellikle şeker hastalığınız, yüksek tansiyonunuz veya kalp problemleriniz varsa veya demir içeren ilaçlar veya takviyeler alıyorsanız mutlaka doktora belirtmeniz gerekir. Ayrıca aspirin Coumadin, Jantoven gibi kanı sulandıran diğer ilaçları kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.

22 Mart 2021
96 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al