Dask

Dask Nedir?

DASK deprem sonrasında yapılarınızda oluşacak zararları karşılayan bir sigorta türüdür. Türkiye bilindiği üzere bir deprem bölgesi içerisindedir bunun içinde deprem sigortası yani DASK zorunlu olarak yapılması gereken bir sigorta olarak bilinir.

Deprem meydana geldi ve depreme bağlı olarak ise yangın, tsunami, infilak ya da yer kayması gibi durumların oluşması ve maddi zararın poliçedeki limitler çerçevesinde karşılanması sağlanır. Binanız DASK ile birlikte tamamen teminat altında olacaktır. Binanızın bir kısmı ya da tamamı zarar görmüş ise ödeme işlemi gerçekleştirilir.

DASK’ın Amacı Nedir?

DASK’ın amacına baktığımız zaman aşağıdaki maddeleri gözden geçirmek gerekir.

  1. DASK sayesinde Türkiye’deki tüm konutların deprem güvencesi altına alınmasını sağlamak.
  2. Mali olarak zarara uğramanız durumunda zararınızın en aza indirilmesini sağlamak.
  3. Devletin deprem giderlerinin düşürülmesini sağlamak.
  4. Daha sağlıklı yapılaşmanın oluşmasını sağlamak
  5. Sigortalara olan ilginin artırılmasını sağlamak

DASK Fiyatları

DASK fiyatları için sunulmuş olan fiyatlar depremin derecesine göre değişiklik gösterir. Günümüzde bölge bazında DASK derecelendirmesi yapılmıştır. Bu da il ve ilçe olarak farklılık gösterir. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan deprem bölgesi haritası esas alınarak DASK fiyatları tespit edilir. Bunun yanı sıra DASK’ın yapıldığı binanın genel durumu da fiyatı belirleyecek olan faktörlerden bir tanesidir.

DASK Hesaplaması

DASK hesaplaması yapılırken yukarıda belirtmiş olduğumuz faktörler göz önünde bulundurulacak ve buna göre bir üret belirlemesi yapılacaktır. Hesaplama yapılırken önde tutulacak olan hususlar ise  İl-İlçe-mahalle, bina yapım tarzı, bina inşa yılı ve dairenin yüz ölçümü gibi bilgilerdir.

DASK Primleri Hesaplama

DASK’ta herkesin rahatlıkla bu sigortaya ulaşabilmesi için prim hesaplaması ev sahiplerinin de alım gücü dahilinde olmasına dikkat edilmiştir. DASK’ta olan artış her yıl binalardaki artışa göre yeniden gözden geçirilir ve düzenlenir. Yapı tarzı ve metrekare değeri prim hesaplamasının farklı olmasını sağlayacaktır.

  • Çelik / Betonarme Karkas Yapılar: 890 TL
  • Yığma Kagir Yapılar: 635 TL
  • Diğer Yapılar: 310 TL
  • Azami teminat tutarı, tüm yapı tarzları için 190 Bin TL’dir.
17 Ocak 2019
803 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al