Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Engelli Raporu İle Araba Nasıl Alınır?

Engelli Raporu İle Araba Nasıl Alınır?

Engelli raporunuz belli bir orandaysa bu durumda otomobil almanın da kendince bir takım avantajları olacaktır. Bizde bu makalemizde yeni bir raporu olan ya da var olan raporuyla araba almak isteyen engellilerin bilgilendirilmelerini sağlayabilmek adına engelli raporu ile araba nasıl alınır? Bu konu hakkında bilgilendirme yapalım istedik. Eğer ki engelli raporunuz devletin sizden istediği şartları karşılıyorsa o zaman ÖTV’den muaf olacağınız için size kazanç sağlayabilir. İsterseniz engelli raporuyla araç alımından kimler faydalanabilir ona bir bakalım.

Engelli kişinin alt ekstremitesi yani bacaklarından herhangi birisinin ya da ikisinin işlevini kaybetmiş olması gerekir. Ancak bu herkesin aynı tip araç alabileceği anlamına gelmeyecektir. Bazı engelliler araç süremezken bazıları da özel donanımlı araçlarını sürebilirler. Ancak bunun belirleyicisi de yine elinizdeki raporunuz olacaktır. 

Eğer ki siz vasi olarak engelli araç alımını gerçekleştirmek istiyorsanız raporunuzun mutlaka % 90 üzerinde olması gerekiyor. Buda şuan verilen ÇÖZGER raporuna göre ÖKGV yani özel koşul gereksinimi vardır alanının işaretli olması anlamına geliyor.

Engelli araç alımında şartlar iki şekilde düzenlenmiştir. Bunlardan birincisi engellinin kendisi kullanacağı araçlardır ve bunlarda da şartlar engellinin durumuna göre aracın donatılmış olması gerekir. Özel donanım olmayan araçlar bu şekilde kullanılamaz. Aracı kullanan kişinin mutlaka H sınıfı ehliyetinin olması gerekir. Engellinin yakınının alacağı araçta ise bu şekilde bir durum söz konusu değildir. Sadece % 90’ın üzerinde raporunun olması gerekir.  

Engelli aracı kimler kullanabilir?

Engelli aracının kullanımı ise farklılık gösterebilir. Eğer ki engelli aracı kendisi kullanacaksa bu durumda yukarıda belirttiğimiz durum söz konusu olacaktır. Ancak engellinin yakını kullanacaksa o zaman isteyen herkes rahatlıkla kullanabilir. Eskiden engelli araçlarını yalnızca engellinin üçüncü derecedeki akrabası kullanabilirdi. Bu da eş ve çocuklar şeklinde olacaktır. Ancak araç yurt dışından alınacaksa bu durumda aynı kural halen geçerli olmaktadır.

Sonuç olarak şöyle söyleyebiliriz ki engelli raporu ile araç alımının amacı engellinin günlük yaşam konforunun artırılmasını sağlamaktır. Bunun büyük ölçüde başarılmış olduğu bu sistemde ÖTV’de uygulanmayacağından dolayı maddi olarak daha kazançlı hareket edilmiş olunur.

08 Temmuz 2019
226 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al